Po czterech latach pracy nad tworzeniem dokumentu, który opisuje kim jesteśmy i jakie są nasze wartości mające swój wyraz w naszym codziennych doświadczeniu, wreszcie go oficjalnie zatwierdziliśmy. Mamy więc KARTĘ L’ARCHE, która jest naszą mapą. Teraz trzeba wyruszyć w drogę!
W zasadzie już w nią wyruszyliśmy przyjeżdżając do Otwocka i przeżywając wspólnie kilka dni, podczas których w grupie delegatów wspólnot na Zgromadzenie Federacji zagłosowaliśmy na Kartę i przybliżaliśmy sobie treść ważnych dla L’Arche dokumentów, a co najważniejsze odnieśliśmy je do codziennego życia naszych wspólnot.
Pożegnaliśmy też Dyrektorów Międzynarodowych, Stephana i Stacey dziękując im za niesienie odpowiedzialności w tak burzliwych dla nas czasach: COVID, wyniki dochodzenia dotyczące naszego założyciela, wojna w Ukrainie. Byli budowniczymi jedności. Postawili na prawdę i transparentność i za to przede wszystkim ich cenimy.
Teraz wkraczamy w trochę niepewny czas „okresu przejściowego”. Nie mamy bowiem jeszcze wybranych kolejnych liderów. Zgodnie z Konstytucją Zarząd Federacji w osobie Silvain’a przejął odpowiedzialność. Mamy też bardzo konkretny plan pracy na okres przejściowy, który widzimy jako szansę bardziej niż jako ryzyko. Wierzymy, że przygotowanie gruntu dla przyszłych liderów zaowocuje tym, że pewnym krokiem wkroczymy w nowy etap historii l’Arche jako organizacji nie opierającej się na charyzmie założyciela, ale kształtowanej przez jej obecnych członków.
A tymi członkami jesteśmy my: osoby z i bez niepełnosprawności intelektualnej. Osoby, które postawiły na spotkanie. Postawiły na słuchanie się nawzajem. Postawiły na spędzenie czasu zarówno na wspólnej pracy jak i na wspólnej zabawie, a w końcu na wspólnym świętowaniu.
Świętowaliśmy nasz nowy Mandat. Zarówno ten Międzynarodowy, ale i ten Krajowy, bowiem Zgromadzenie Federacji zgrało się w czasie z końcem kadencji naszego Dyrektora Krajowego. Podziękowaliśmy więc Agnieszce Karolak za ostatnie 4 lata jej zaangażowania w tej roli i poprosiliśmy ją o przyjęcie odpowiedzialności na kolejną czteroletnią kadencję.
Na świętowanie zaprosiliśmy też sąsiadów. Jednym z nich okazał się Zbigniew Nosowski, który jest naszym wieloletnim przyjacielem i jako członek Wiary i Światła pomógł nam odczuć obecność naszych siostrzanych wspólnot w tym ważnym dla nas czasie.
Mieliśmy też przywilej gościć Mancę Kastelic, która jest Wice Przedstawicielem Federacji na Europę i Bliski Wschód. Manca też wkrótce będzie kończyć swoje zaangażowanie. Cieszymy się więc, że mogła z nami spędzić ten tydzień i że mogliśmy osobiście jej podziękować za cztery lata, podczas których nas wspomagała, służyła nam radą, a przede wszystkim pomagała nam być w łączności z innymi wspólnotami Federacji.
Spotkanie na żywo przeplatało się ze spotkaniami online. Podczas spotkań na ZOOMie, zarówno tych dla delegatów jak i tych otwartych dla szerszej publiczności, mieliśmy okazję zobaczyć wiele twarzy L’Arche: od Nowej Zelandii po Haiti, od Zimbabwe po Szkocję! 150 wspólnot z prawie 40 krajów. Mogliśmy też powitać nowe wspólnoty w Federacji, pośród których była L’Arche Gdynia, która została wspólnota próbną oraz wspólnoty we Wrocławiu i Warszawie, które zyskały status wspólnot zatwierdzonych.
Uczestnictwo delegatów z Polskich wspólnot zostało także zauważone dzięki ich wkładowi z dyskusję podczas spotkań delegatów. Słowa Anny Przybysławskiej stały się cytatem dnia, a wywiad z Marzeną znalazł się w newsletterze. Zdjęcie Bartka ze sztucznymi ogniami stało się twarzą kolejnej relacji dnia. Jesteśmy i czujemy się częścią Federacji, dokładamy naszą cegiełkę do jej rozwoju i razem z innymi wspólnotami L’Arche na całym świecie wyruszamy w drogę ciesząc się, że MAMY MAPĘ!
Relacje wideo i foto można zobaczyć poniżej.