Wspólnota L’Arche we Wrocławiu, to my!
Jesteśmy różnorodną grupą, gdzie część z nas ma niepełnosprawność intelektualną, a część jej nie ma. Chcemy nie tyle tworzyć bezpieczne środowisko dla osób z niepełnosprawnością, tyle żyć razem z nimi, a tym samym wspierać ich rozwój i samodzielność. W L’Arche Wrocław stale wspieramy 24 osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Mieszkanie w naszych domach jest dla wykluczanych osób z niepełnosprawnością szansą na zwyczajne życie, gdzie mają możliwość decydować i uczestniczyć w społeczeństwie. Dla osób bez niepełnosprawności wspólnota jest przestrzenią nawiązywania unikatowych relacji, zmieniających ich na zawsze.
„Nikt nie jest tak słaby, aby nie pomóc innym i nikt nie jest tak silny, aby nie potrzebował pomocy.”
Szereg zajęć terapeutyczno – aktywizujących dla 6 osób z niepełnosprawnością dzięki dotacji PFRON
Informacje szczegółowe na temat projektu
- aktywizacja społeczna sprzyja rozwijaniu nowych umiejętności i podtrzymaniu istniejących;
- wsparcie w realizacji celów zawodowych: poprzez rozwijanie umiejętności treningowych Uczestnicy zdobędą umiejętności, które mogą być przydatne w środowisku zawodowym;
- zwiększenie pewności siebie: Uczestnicy zyskają większą pewność siebie, co może wpłynąć pozytywnie na ich samopoczucie i relacje społeczne;
- podniesienie samooceny i sprawstwa u osób z niepełnosprawnością intelektualną;
- rozwój kompetencji interpersonalnych;
- u uczniów bez niepełnosprawności możliwość interakcji z osobami z NI wpłynie na podniesienie świadomości w zakresie różnorodności potrzeb (np. podczas warsztatów połączonych z aktywizacją społeczną);
- zaprezentowanie produktów wytworzonych przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną przyczyni się do zmiany stereotypowego postrzegania ich jako osób bez żadnych kompetencji
Uwaga, rozpoczynamy kolejny projekt.
Tym razem będzie to wsparcie psychologiczne dla 12-stu osób z niepełnosprawnościami, które są w drodze ku samodzielności.
Informacje szczegółowe na temat projektu
Rozpoczęliśmy projekt w ramach, którego wsparcie psychologiczne otrzyma 12 osób z niepełnosprawnościami, które na co dzień mieszkają w Mieszkaniach Wspomaganych prowadzonych przez Fundację L’Arche oddział we Wrocławiu. Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków finansowych PFRON otrzymanych od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w kwocie 25 000,00 zł.
W ramach programu osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności otrzymają 182 godziny wsparcia psychologa w postaci sesji indywidualnych i grupowych.
Główne obszary pracy to:
- Udzielenie wsparcia w budowaniu pewności siebie i poczuciu własnej wartości w kontekście pracy zawodowej;
- Udzielanie wsparcia w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych i budowania zdolności do skutecznej współpracy z innymi w miejscu pracy;
- Nauczenie technik radzenia sobie ze stresem i napięciem związanym z życiem zawodowym;
- Udzielanie wsparcia w procesie podejmowania decyzji w kontekście pracy zawodowej i świadczenia wolontariatu;
- Zbudowanie pozytywnego podejścia do pracy zawodowej i pracy wolontaryjnej;
- Monitorowanie postępów zawodowych i ocena osiągnięć w celu dostosowania strategii wspierania.
Termin realizacji: 01.06.2024 – 31.12.2024
Czas wybrać się na wakacje!
W tym roku zorganizujemy wycieczki po górach i pagórkach Dolnego Śląska dla osób z niepełnosprawnością.
Dowiedz się więcej o projekcie "Dolny Śląsk - rowerowo i pieszo"
Informacja o projekcie „Dolny Śląsk – rowerowo i pieszo”
Z przyjemnością informujemy, że w okresie od 01.06.2024 – 31.12.2024 r realizujemy projekt pod nazwą „Dolny Śląsk – rowerowo i pieszo”. Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymanych od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w kwocie 94 930,00 zł. Projekt nawiązuje do kampanii promocyjnej Dolnego Śląska jako regionu przyjaznego osobom niepełnosprawnym pn. „Nie ma barier. Dolny Śląsk”.
W ramach realizacji zadania Fundacja L’Arche oddział we Wrocławiu zorganizuje łącznie 4 wycieczki (2 piesze i 2 rowerowe) dla minimum 15 osób z niepełnosprawnością po górach i wzgórzach Województwa Dolnośląskiego. Uczestnicy programu będą pochodzić z powiatów:
Miasto Wrocław, Powiat Wrocławski i Powiat Trzebnicki.
Realizacja zadania będzie możliwa poprzez zatrudnienie kadry mającej odpowiednie kwalifikacje, w tym asystentów osoby z niepełnosprawnością, którzy będą wspierali uczestników podczas wycieczek.
Udział w powyższym projekcie umożliwił nam również zakup przyczepki rowerowej oraz roweru elektrycznego dla uczestników programu, którzy poruszają się za pomocą wózków.
Szczegółowy program wycieczek w projekcie „Dolny Śląsk – rowerowo i pieszo”, będzie uzgodniony wraz z uczestnikami na spotkaniach przygotowujących pod okiem pedagoga specjalnego i koordynatora projektu.
Informujemy, że Fundacja L’Arche otrzymała środki na realizację Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 współfinansowanego ze Funduszu Solidarnościowego raz środków Gminy Wrocław (https://www.wroclaw.pl/).
W ramach Programu na terenie Miasta Wrocław – nasi asystenci będą wspierać 10 osób z niepełnosprawnością (8 osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym oraz 2 osoby z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym).
Informacje szczegółowe na temat projektu
Termin realizacji: 22.01.2024 r. – 31.12.2024 r.
Przyznana dotacja: 66 125,00 zł
Opis zadania:
Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego– edycja 2024, ma na celu zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej, tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, których adresatami są osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie:
- o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
- o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
- traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
- wykonywaniu przez uczestnika czynności dnia codziennego;
- wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem w wybrane przez uczestnika miejsca;
- załatwianiu przez uczestnika spraw urzędowych;
- korzystaniu przez uczestnika z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galeria sztuki, wystawa);
- zaprowadzaniu i odebraniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej.
Rozpoczął się wrzesień i razem z dziećmi ruszamy pełną parą do pracy. Z naszymi zajęciami i warsztatami edukacyjnymi na temat niepełnosprawności chcemy dotrzeć do kolejnych klas i pokoleń młodych wrocławian.
Tomek, Mal, Kostek i Sonia nie mogą się już doczekać.