Niepełnosprawni mogą być darem dla społeczeństwa. Tak w wielkim skrócie można podsumować debatę społeczną, jaka odbyła się w opolskim ratuszu. Za nami kolejne wydarzenie zrealizowane w ramach projektu „Architekci zmiany. Działania na rzecz włączania społecznego osób z niepełnosprawnością intelektualną”. Jak podkreślali uczestnicy debaty, prelegenci i zainteresowani opolanie, 7 lutego w naszym mieście wybrzmiało wiele ważnych kwestii dotyczących funkcjonowania OzNI.
Celem debaty na temat „Miejsca osób z niepełnosprawnością intelektualną w społeczności lokalnej” było przedyskutowanie nowych modeli pomocy i długofalowego wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną. W gronie przedstawicieli władzy samorządowej, a także ekspertów zajmujących się na co dzień niepełnosprawnymi, przedstawicieli tych osób mieszkających w Opolu, a także mieszkańców miasta, rozmawialiśmy o tym, jakie są możliwości i ograniczenia we wdrożeniu nowych modeli w praktyce. Zależało nam na tym, by w szerszym gronie porozmawiać o potrzebach tej grupy oraz zastanowić się, jakie możliwości można jeszcze realizować w Opolu, aby dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną żyło się lepiej, a co za tym idzie, abyśmy my – jako społeczeństwo – też mogli na tym skorzystać, ponieważ te osoby mogą wiele nas nauczyć i wiele wnieść do naszego życia.
Gościem specjalnym debaty była Anna Dymna, prezes Fundacji „Mimo Wszystko” z Krakowa, która już od 20 lat jest ambasadorką dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną w naszym kraju i niewątpliwie zna potrzeby i możliwości tych osób. Od lat intensywnie działa, by pokazać społeczeństwu, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną, przy odpowiednim wsparciu, mogą wiele dać społecznościom lokalnym w których żyją na co dzień. Takim zobrazowaniem tych działań był 7 lutego w Opolu występ Teatru Radwanek. To także teatr założony przez Annę Dymną, w którym występują dorosłe OzNI. Po debacie odbyła się część artystyczna – pokaz spektaklu wg pomysłu pani Dymnej zatytułowany „Jesteśmy z jednego ogródka” zaproszeni goście mogli oglądać w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora.
Osoby z niepełnosprawnością mogą nas bardzo dużo nauczyć. Kontakt z nimi zmienia zupełnie stosunek do rzeczywistości. Człowiek uczy się cierpliwości i pokory (…) osoby z niepełnosprawnością intelektualną uczą nas, co jest w życiu naprawdę ważne i co ma głębszy sens. Tego się od nich uczę – podkreśliła Anna Dymna.
O wystąpienie poprosiliśmy także profesora Roberta Śmigla, pediatrę, genetyka, związanego przez lata z fundacją L’Arche, który przybliżył opolanom zagadnienie niepełnosprawności intelektualnej i odpowiedział na pytania: Jak ją definiować i rozumieć?
O rozwiązaniach pomocy, także mieszkaniowej – udzielanej przez samorządy dorosłym OzNI, ich plusach i minusach opowiadał obecny na debacie w formie online – wiceprezydent Gdyni Michał Guć.
Natomiast o funkcjonowaniu Domów L’Arche w Polsce, czyli domów typu rodzinnego, w których OzNI mieszkają wraz z asystentami i wolontariuszami tworząc relacje i rozwijając samodzielność i umiejętności społeczne, mówiła Agnieszka Karolak, Dyrektor Krajowy Fundacji L’Arche, nadzorująca funkcjonowanie 6 takich domów w Polsce.
Jako Fundacja L’Arche Opole wspólnie z UO przeprowadziliśmy w Opolu i powiecie opolskim badania ankietowe dotyczące potrzeb mieszkaniowych dorosłych OzNI. Wyniki i wnioski z tych badań zreferował prof. Edward Nycz z Katedry Metodologii Badań Społecznych i Myśli Pedagogicznej Uniwersytetu Opolskiego, Dyrektor Instytutu Nauk Pedagogicznych.
Celem naszej Fundacji jest utworzenie w Opolu domu typu rodzinnego (Domu Arki). Chcieliśmy sprawdzić, jakie są potrzeby w tej kwestii w Opolu i powiecie opolskim i czy nasza propozycja rzeczywiście odpowiada na potrzeby tych osób.
Badaliśmy trzy środowiska: domowe, Domów Pomocy Społecznej i domów L’Arche. Wkrótce powstanie raport z przeprowadzonych badań.
W debacie wziął udział prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Jak podkreślił, ta dyskusja przypomniała, że w naszej społeczności jest grupa osób, które wymagają szczególnego zainteresowania i wsparcia. Chodzi o dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W opinii prezydenta, debata i zaprezentowane podczas niej wnioski z badań potrzeb mieszkaniowych OzNI pokazała, że istnieje zauważalny deficyt opieki wobec osób, które tracą swojego opiekuna. Podkreślił, że partner społeczny, czyli Fundacja L’Arche, uzyskując pomoc miasta, mogłaby ten deficyt uzupełnić i zbudować Dom L’Arche w Opolu.
Myślę, że w tym partnerstwie jest szansa wyjścia naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną – podsumował prezydent Wiśniewski.