Asertywność – słowo trudne nie tylko do zrozumienia, dla niektórych z nas także do wypowiedzenia:) Jednak prowadząca warsztaty Anna Nagórka-Mazurkiewicz, krok po kroku wprowadzała nas w znaczenie tego słowa. Przez praktyczne ćwiczenia poznawaliśmy, na czym polega asertywność i jak tę umiejętność stosować na co dzień.
Na początek przypomnieliśmy sobie podstawowe prawa każdego człowieka i uznaliśmy, że umiejętność obrony swojej godności, swych wartości, przestrzeni fizycznej i psychicznej jest bardzo ważna. Szukaliśmy sposobów, jak to zrobić. Próbowaliśmy agresji i uległości. Służyła temu zabawa ruchowa pełna ekspresji i energii. Podzieliliśmy się na dwa zespoły, musieliśmy ze sobą współpracować, aby poradzić sobie z zadaniem, a także z przeciwną drużyną :). Później dzieliliśmy się naszymi emocjami i uczuciami. Wspólnie doświadczyliśmy i uznaliśmy, że najlepiej łagodnie, bez lęku, ale stanowczo bronić swych wartości i praw, czyli w taki sposób, by nie krzywdzić innych.
Podczas równoległych warsztatów rodzice/opiekunowie naszych Osób poznawali asertywne sposoby zastępowania agresji. Trening takich zachowań, podczas których w bezpieczny dla siebie i innych sposób można radzić sobie z negatywnymi emocjami prowadziła dr Agnieszka Franczyk z Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego.