Problematyka samodzielności i niezależności osób z niepełnosprawnością intelektualną jest często omawiana w literaturze pedagogicznej, aczkolwiek bywa ujmowana w wąskim zakresie. Obejmuje kwestie podejmowania decyzji w błahych sprawach, pomijając te fundamentalne, np. dotyczące możliwości decydowania o tym, gdzie i z kim chcą zamieszkać dorosłe OzNI lub jak ich przyszłość widzą rodzice/opiekunowie.
W ramach projektu „Architekci zmiany” i naszej współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Opolskiego udało się zbadać temat w szerszej perspektywie.
W czasopiśmie „Wychowanie w Rodzinie” ukazały się wyniki badań zrealizowanych w 2022 roku na terenie Opola i powiatu opolskiego, dotyczące potrzeb mieszkaniowych dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną w perspektywie ich rodziców. Z analizy wypowiedzi badanych wynika, że co trzeci rodzic chciałby jak najdłużej być ze swoim dzieckiem, co piąty liczy na to, że w przyszłości dzieckiem zajmie się jego rodzeństwo. Jedna trzecia rodziców chciałaby, żeby ich dziecko zamieszkało w małym domu o charakterze rodzinnym z zatrudnionymi w nim asystentami. Odpowiadając na pytanie o preferowaną placówkę dla swojego dziecka ponad połowa rodziców wskazała na mały domu o charakterze rodzinnym (np. Dom L’Arche).
Poniżej link do artykułu
https://www.repozytorium.uni.wroc.pl/dlibra/publication/146612/edition/137080