Reprezentanci L’Arche byli gośćmi VI Konferencji Katechetów Specjalnych w Warszawie, 22-24 listopada 2019 r.
„Czy Kościół jest miejscem przyjaznym sensorycznie?” – to wykład, który wzbudził żywe zainteresowanie i uwrażliwił uczestników na to, że dużej grupie uczniów szkół specjalnych, zapachy i dźwięki w kościele mogą utrudnić uczestnictwo we mszy świętej. Niektórzy z nich ze względu na swoją nadwrażliwość potrzebują np. słuchawek wyciszających, czy nieco odosobnionych miejsc. Wybrzmiała również zachęta, adresowana do duszpasterzy o większą wyrozumiałość w tej kwestii. Obecni księża, nieliczni niestety, postulowali przedstawienie tych zagadnień szerszej grupie kapłanów.
Brak podstawy programowej nauczania religii katolickiej i jego potrzeba zostały rozwinięte w kolejnym wystąpieniu. Sporo uwagi poświęcono zagadnieniom dydaktycznym i metodycznym. W czasie warsztatów i giełdy pomysłów katecheci wymieniali swoje pomysły i pomoce.
Kardynałowi Kazimierzowi Nyczowi, który przybył na Eucharystię, został przekazany list, w którym opisane zostały trudności katechetów specjalnych oraz wyrażona potrzeba przygotowania podręczników katechezy specjalnej i większego wsparcia w kontakcie z duszpasterzami. Uczestnicy wyrazili też nadzieję, że zmiany w sytuacji osób z niepełnosprawnością w Kościele będą „następować na ich oczach”.
W informacji od organizatorów czytamy, że „uczestnicy tegorocznej Konferencji mieli ogromną przyjemność spotkać się z członkami wspólnot L’Arche na dwa sposoby: poprzez kiermasz rękodzieła Wspólnoty z Warszawy oraz wystąpienie członków Wspólnoty w Poznaniu: mieszkającego w domu L’Arche Marka Buczaka, osoby z niepełnosprawnością i Grzegorza Zbiorczyka, członka zarządu. Wystąpienie Panów było bardzo inspirujące nie tylko jeśli chodzi o treść, ale również ze względu na formę. Pan Grzegorz Zbiorczyk świetnie animował całe wystąpienie, pozostawiając przestrzeń zarówno dla swojego towarzysza jak też na pytania z sali. Prezentacja, która towarzyszyła wystąpieniu była trafnym jego uzupełnieniem.”
„Mimo dość poważnej przestrzeni konferencji dla tak niemałej liczby uczestników (obecnych w niedzielę katechetów specjalnych było około 80), zrobiliśmy wystąpienie w formie dialogu opartego na przygotowanej wcześniej krótkiej prezentacji. – relacjonował Grzegorz – Mówiliśmy o Jeanie Vanier, o historii L’Arche oraz o naszej osobistej historii bycia w Arce, ale także o relacji, która jest między nami. Z jednej strony staraliśmy się skupić na rzeczach konkretnych i codziennych, a z drugiej dotykaliśmy bardzo subtelnej, osobistej, a przecież także wspólnotowej kwestii obecności, wiary i relacji z Panem Bogiem w naszych wspólnotach i w życiu każdego z nas” Po naszej wypowiedzi był czas na pytania, które z jednej strony dotykały tematu duchowości, z drugiej zaś były związane z praktycznym funkcjonowaniem domów, czy z osobą założyciela. W naszym wspólnym odczuciu, pojawił się między nami swoisty duch wspólnoty, gdzie czuć było wzajemną sympatię, zrozumienie, a być może także zaciekawienie, inspirujące do działania. Nie byłoby to raczej możliwe bez konkretnej obecności kilkorga z nas (zamiast np. tylko jednego prelegenta) oraz niewątpliwie bez rozluźniającej atmosferę i budującej więź, pogody ducha Marka, który tego dnia nad wyraz chętnie dzielił się trafiającymi w sedno żartami i komentarzami.”
„Marek jako pełnoprawny prelegent obalił schematy, które mamy w głowie – pisze organizatorka, Anna Mielecka. Dał się poznać jako bogata osobowość, człowiek, który realizuje swoje marzenia, osoba budująca relacje wzajemności, przyjaciel, ktoś potrzebny Grzegorzowi, a nie tylko podopieczny. Spotkanie z Markiem pomaga mi myśleć o naszych uczniach w innej perspektywie niż ta systemowo-szkolna, jako indywidualnościach, przed którymi dorosłe życie i którzy chcą być potrzebni.” W ankiecie ewaluacyjnej, którą wypełnili uczestnicy Konferencji, organizatorzy otrzymali informację, że najważniejszym punktem spotkania było dla nich właśnie spotkanie ze wspólnotami L’Arche.
Ewa Jaruzelska