14 września odbył się kolejny Rejs L’Arche Gdynia, czyli coroczne wydarzenie, podczas którego razem świętujemy swoją obecność, wspólne działania i to, że jesteśmy częścią L’Arche International.
Tegoroczne świętowanie gdyńskiej wspólnoty wiązało się z kilkoma rocznicami!
Projekt pn. „60 urodziny L’Arche” współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na podstawie umowy nr UM/PW9/2024/2/O_MALOPOLSKI/5050 z dnia 22.05.2024 (Konkurs 1/2023 „Możemy więcej”)
Nasze rocznice
- 60 urodziny L’Arche
Pierwszy dom L’ARCHE powstał w 1964 roku w Trosly-Breuil, niedaleko Paryża. Więc w tym roku wszystkie wspólnoty na całym świecie świętują wspólne 60 urodziny. Obecnie L’ARCHE International skupia blisko 160 lokalnych oddziałów – zwanych Wspólnotami w 38 krajach, na 6 kontynentach.
Cieszy nas fakt, że L’Arche w Gdyni należy do tej międzynarodowej rodziny, a jednocześnie wprowadza innowację nie tylko w Gdyni, ale w województwie pomorskim.
Wymiar międzynarodowy daje nam wiele możliwości do korzystania z doświadczeń innych wspólnot. Chętnie też dzielimy się własnym doświadczeniem, międzywspólnotowo i z innymi lokalnymi Fundacjami.
- 11 rocznica działalności L’Arche w Gdyni
W 2013r. powstała Grupa Inicjatywna L’Arche w Gdyni (społecznie zaangażowana), która regularnie organizowała spotkania dla osób z NI i ich rodzin. To one zaczęły marzyć o powstaniu domu w Gdyni. Konsekwentnie doprowadziły do jego budowy i otwarcia.
Obecnie wspieramy dorosłe osoby z NI prowadząc z nimi Dom i świadcząc usługi asystenckie w miejscu zamieszkania dorosłych gdynian z NI. Nasza działalność nie kończy się na tym – mamy wiele pomysłów rozwojowych!
- 3 lata Domu L’Arche w Gdyni
Od 2021 roku, tworzymy z 7 dorosłymi osobami z NI i profesjonalnymi asystentami Dom Fundacji L’Arche na gdyńskim Wiczlinie.
To DOM, w którym OzNI są gospodarzami. Miejsce, w którym umożliwiamy domownikom doświadczenie pełnego spektrum godnego, dorosłego życia – rozwoju, samostanowienia, przynależności i respektowania praw.
Nasz Dom to też środowisko, w którym wyposażamy nowe osoby w kompetencje asystenckie. Dzielimy się wiedzą, jak powinna być realizowana innowacyjna organizacja życia dorosłych osób z NI. Jak jakościowo towarzyszyć OzNI.
- Rok wsparcia asystenckiego w miejscu zamieszkania dorosłych osób z NI
Ten projekt działa już rok! Asystent osobisty, wyposażony w widzę płynącą z L’Arche, to szansa dla OzNI na zyskanie autonomii, sprawczości i bezpieczne poznawanie świata. To wprowadzenie nowej jakości życia dla całej rodziny i szansa na wytchnienie dla rodziców/opiekunów.
Jak widać okazji do świętowania nie brakowało. W tym roku, dzięki dodatkowym środkom finansowym z PFRON w ramach Projektu pn. „60 urodziny L’Arche”, mogliśmy zapewnić więcej atrakcji, zaangażować więcej osób i z pewnością z większą „pompą” przeżyć nasze rocznice.
Wielkie przygotowania do 60 urodzin L’Arche
Samo świętowanie było już „wisienką na torcie”. Żeby do tego doszło, przez kilka tygodni prowadziliśmy intensywne przygotowania. Wszystko było tak zorganizowane, by każdy poczuł się zaproszony do współtworzenia tego wydarzenia od samych podstaw.
Praca, konsultacje – wszystko szło równolegle. Domownicy i uczestnicy projektu AOON od samego początku mieli wpływ na to, jak impreza będzie wyglądała. Wybierali główne atrakcje artystyczne, rodzaj warsztatów, tort… z myślą o zaproszonych gościach. Każdy miał przydzielone zadania w czasie przygotowań i podczas samego wydarzenia. Wszyscy stanęli na wysokości zadania!
Chociaż marzył nam się piknik na świeżym powietrzu, ze względu na niesprzyjającą pogodę uruchomiliśmy „Plan B” i wszystko zorganizowaliśmy w domu. Kolejny raz sprawdziliśmy jego pojemność – udało się!
Wspólnotowe świętowanie
Świętowanie rozpoczęliśmy Mszą świętą w salonie, w której uczestniczyli chętni goście. Mszę odprawił nowy Proboszcz wiczlińskiej parafii ks. Michał Ratajski. Oczywiście nie brakowało naszego dużego zaangażowania w liturgię.
Następnie, po uroczystym rozpoczęciu i powitaniu gości, Ania Bęczkowska wspólnie z Domownikami i uczestnikami projektu zewnętrznego, zaprezentowała krótką improwizację. Głównym tematem improwizacji było przedstawienie najważniejszych wartości L’Arche (które są zapisane w Karcie L’Arche). Domownicy i uczestnicy projektu zewnętrznego spontanicznie dzielili się tym, jakie codzienne praktyki są dla nich najważniejsze, a jednocześnie przedstawiają istotę L’Arche. Było pięknie!
Kolejne godziny były wypełnione warsztatami ze zdobienia świeczek (zorganizowanymi przy współpracy z Fundacją Ziołogród), wspólnymi rozmowami, muzyką, aktywnościami integracyjnymi i koncertem muzyki biesiadnej i retro.
Dzieci miały swój kącik, w których czekały na nich kolorowanki i fantazyjne tatuaże. Po kolorowe znaczki przychodzili też dorośli – duch dobrej zabawy zachęcał do odrobiny szaleństwa.
Stoły były zastawione słodkimi pysznościami i napojami, o co zadbali wszyscy zaproszeni goście. Natomiast ciepły posiłek zamówiliśmy u Pań z Koła Gospodyń Wiejskich Zbychowo. Było pysznie i domowo, dziękujemy!
Przy świętowaniu tylu rocznic nie mogło zabraknąć ogromnego tortu! Co to były za emocje, a ten smak!
Mała galeria sztuki z okazji 60 urodzin L’Arche
W czasie Rejsu, nasz korytarz części mieszkalnej, zamienił się w małą galerię sztuki. Goście mogli podziwiać zdjęcia (z naszej codzienności) w dużym formacie, a także zdjęcia wykonane przy okazji projektu „Spójrz mi w oczy”, których autorką jest fotograf Iwona Wojdowska.
W jednym z pokoi można było trochę odetchnąć od muzycznego gwaru, usiąść na kanapie i obejrzeć filmy z udziałem Domowników i całej wspólnoty. Można było powspominać ostatnie rejsowe wydarzenia, ale były też nowości. Przygotowaliśmy też specjalny filmik na tegoroczny Rejs, w którym Domownicy i uczestnicy projektu zewnętrznego udzielają krótkich wywiadów.
Zadbaliśmy również o to , by po tym wydarzeniu został „ślad” i miłe wspomnienia. Z pamiątkowych zdjęć można bardzo dużo wyczytać.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!
Projekt pn. „60 urodziny L’Arche” współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na podstawie umowy nr UM/PW9/2024/2/O_MALOPOLSKI/5050 z dnia 22.05.2024 (Konkurs 1/2023 „Możemy więcej”)
W ramach tego projektu, udało nam się zapewnić między innymi:
- Warsztaty ze zdobienia świeczek (Fundacja Ziołogród)
- Część muzyczną: integracja i koncert (FLOW ART. Magdalena Mrówczyńska -Rubaszewska)
- Zdjęcia i film z wydarzenia (177_studio)
- Ciepły catering (Koło Gospodyń Wiejskich Zbychowo)
- Tort (Piekarnia Tradycyjna z Redy)