Za nami 2 pierwsze warsztaty z psychologiem cyklu „Razem Raźniej w Gdyni…”.
Spotkaliśmy się w grupie rodziców/opiekunów dorosłych OzNI by opracować temat związany z seksualnością. Kolejnego dnia, podczas warsztatów rozwojowych z dorosłymi OzNI i ich rodzicami/opiekunami poświęciliśmy czas na to, by lepiej się poznać.
Jakie mamy wnioski po pierwszym spotkaniu? Jaką jesteśmy grupą?
Jakie jest nasze motto?
Dowiesz się w dalszej części tekstu.
Otwierające warsztaty dla rodziców i opiekunów OzNI
Podczas pierwszego spotkania dla rodziców i opiekunów dorosłych OzNI, dr Aneta Ściepuro-Pufal przeprowadziła grupę przez „Różne oblicza seksualności OzNI”.
Temat tak interesujący jak i wymagający. Potrzebne było nasze pełne zaangażowanie, uważność i wrażliwość.
Doszliśmy do ciekawych wniosków i chętnie podzielimy się najważniejszymi:
- Pierwszym krokiem do wspierania innych jest zwiększenie swojej świadomości i pogłębienie wiedzy. Udzielenie samemu sobie odpowiedzi na pytanie „jak rozumiem, przeżywam i czym dla mnie jest seksualność?”.
- Ważne jest indywidualne podejście. To, co ważne i dobre dla mnie/ dla Ciebie, nie oznacza tego samego dla kogoś innego (szczególnie dla osoby z NI).
- Nie można pominąć troski o samego siebie. Pomocne będzie szukanie wiarygodnych źródeł, tworzenie grup wsparcia i przestrzeni wymiany doświadczeń/myśli.
- Powinniśmy rozmawiać na wszystkie tematy, dbając przy tym o sprzyjającą przestrzeń. Niech temat seksualności nie jest przemilczany!
To był duży temat na początek.
Udało nam się go przepracować dzięki dużej dawce zaufania i otwartości.
"Niech to będzie dobry czas... poznajemy się" - warsztaty dla dorosłych OzNI i ich rodziców/opiekunów
Kolejnego dnia spotkaliśmy się w większym gronie, jako grupa osób Z i BEZ niepełnosprawności. Warsztaty „Niech to będzie dobry czas… poznajemy się” dały wspólną przestrzeń do poznania się osobom z NI i ich rodzicom/opiekunom.
Oczywiście, te duety znają się dobrze z codzienności!
Jednak warsztaty dały nam szansę na prawdziwe spojrzenie w głąb siebie. Dzięki dr Anecie, skupiliśmy się na swoich dobrych cechach, obudziliśmy wdzięczność za to co mamy i czego doświadczamy.
Dostrzegliśmy, jak ważne jest to, by wzajemnie się poznawać! Proces bardzo ułatwiają wspólne aktywności.
„Inni widzą to, czego my nie widzimy. Również zmiana miejsca (nie tylko podczas zabawy), może zmienić perspektywę naszego postrzegania.” stwierdziła jedna z Uczestniczek warsztatów.
W drugiej części spotkania zaczęliśmy budować wspólnymi siłami wizerunek naszej grupy i ustaliliśmy wspólny cel udziału w cyklu.
Nasze motto to „Viva Życie!” – jesteśmy pełni optymizmu, patrzymy z nadzieją i świadomością w przyszłość.
Na zakończenie części warsztatowej, każdy mógł odnaleźć swoje „bezpieczne miejsce” we własnych myślach. To świetne narzędzie do samoregulacji w sytuacjach stresowych.
Spotkanie przy kawie to był już czas wymianę wrażeń „po”. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że takie inicjatywy są bardzo potrzebne. Rodziny dorosłych osób z NI mają duże trudności w znalezieniu wsparcia. A jest ono niezbędne dla uzdrowienia codzienności OzNI i całych rodzin!
Rozmowom nie byłoby końca! Nie zabrakło lokalnych akcentów – okazało się, że w naszej grupie jest silna ekipa kibiców Arki Gdynia, z prowadząca warsztaty na czele.
Te warsztaty odbywają się dzięki gdyńskiemu wsparciu!
Dziękujemy UM Gdynia za umożliwienie realizowania naszego programu oraz Konsulatowi Kultury za udostępnienie tak przyjaznej przestrzeni do realizacji warsztatów!
Podsumowując pierwsze warsztaty
Pod czujnym okiem dr Anety, zaczynamy budować fajna grupę – grupę wsparcia, grupę głodną wiedzy i zapaloną do wspólnych działań.
Dobra wiadomość jest taka, że można jeszcze do niej dołączyć!
Zapraszamy na kolejne spotkania! Najbliższe już 18 maja (sobota)* o 10:30 w Konsulacie Kultury.
* Tym razem koniecznie w wygodnym stroju i z małym kocykiem do ćwiczeń relaksacyjnych.