Przez ostatnie dwa lata EU for Trisomy 21 pracowała nad zorganizowaniem serii wydarzeń internetowych i na żywo, zwracających uwagę na istotne elementy naszej misji, która polega na podnoszeniu świadomości i obronie praw osób z #Trisomy21 w Europie i nie tylko.
„The Future Is Ours” [Przyszłość jest nasza] to projekt współfinansowany przez UE, składający się z trzech wydarzeń online i jednego wydarzenia na żywo, z których ostatnie będzie miało miejsce w lipcu 2023 r. W związku z zbliżającymi się wyborami do UE w 2024 r. i faktem, że wiele osób z zespołem Downa, po raz pierwszy będzie mogła w nich uczestniczyć, chcemy się do nich dobrze przygotować.
Wydarzenie po wydarzeniu EU for Trisomy 21 sprawia, że nasza ogólnoeuropejska sieć może efektywnie przygotować się na nadchodzące wybory – a co ważniejsze, że mogą one być dobrze przygotowane na i dla nas! Oddamy głos ekspertom, rodzicom i decydentom, a co najważniejsze self-adwokatom: osobom z zespołem Downa, aby podzielili się własnymi historiami i doświadczeniami. Dzięki naszym wydarzeniom nasi uczestnicy będą mieli okazję spotkać się, porozmawiać i wymyślić konkretne rozwiązania na rzecz uczynienia tego świata lepszym miejscem dla osób z zespołem Downa.
Mamy już za sobą dwa wydarzenia online oraz wydarzenie na żywo, o którym głównie chcemy Wam dziś opowiedzieć, zwłaszcza że spotkanie w Parlamencie Europejskim w Brukseli odniosło ogromny sukces!
Od 1 do 3 maja Bruksela gościła 72 osoby z 11 krajów UE, w tym wiele osób z Zespołem Downa. To było naprawdę niezapomniane doświadczenie i jesteśmy wdzięczni, że udało nam się zgromadzić tak wiele osób, aby podnieść świadomość i stanąć w obronie praw osób z zespołem Downa w Europie i poza nią.
Kulminacją naszego spotkania był panel dotyczący ZDROWIA, ale nie zabrakło nam czasu i energii na mniejsze spotkania panelowe typu warsztatowego oraz uroczyste przyjęcie. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni naszym prelegentom, wszystkim uczestnikom oraz organizacjom partnerskim. Chcemy również podziękować wszystkim posłom do Parlamentu Europejskiego, którzy zaszczycili nas swoją obecnością oraz jako delegacja z Polski także Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy za uzupełnienie budżetu projektu, dzięki czemu uczestnictwo naszej delegacji w tym projekcie było możliwe.
Więcej wiadomości o przebiegu spotkania znajdziecie w broszurce spotkania. Załączamy także wypracowane przez nas materiały oraz fotorelację, która najlepiej pokazuje charakter tego spotkania.
Mamy nadzieję, że uczestnictwo naszej delegacji w tym wydarzeniu, wypracowane przez nas materiały oraz wymiana doświadczeń pomiędzy państwami Unii Europejskiej w tematach dotyczących autonomii, widoczności, równego traktowania i zdrowia, na trwałe przyczynią się do poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce i Europie.