Co pomaga w porozumiewaniu się osób bez niepełnosprawności i z niepełnosprawnością intelektualną? Praktycznych wskazówek udzielały nam dziś prowadzące warsztaty – Anna Jaroszewska, dyrektor L’Arche Gdynia oraz Sara Gudanowska, mieszkanka gdyńskiego Domu L’Arche. Szczególnie ważne były dla nas wskazówki Sary, która – jako osoba z niepełnosprawnością intelektualną – bardzo zaangażowała się w przygotowanie tego spotkania i przekazała nam niezwykle istotne podpowiedzi dotyczące komunikacji oraz potrzeb OzNI w tej kwestii.
W ekipie naszych gości znalazła się również domowniczka gdyńskiego domu – Magda oraz asystent Filip.
Uczyliśmy się komunikacji dostrojonej, czyli zdolności do obustronnego odbierania i nadawania komunikatów. Komunikacji prostej, ale nie infantylnej, spokojnej, cierpliwej, uważnej na siebie i drugiego.
Bardzo się cieszymy, że ta wiedza i umiejętności „idą szeroko w świat” 🙂 Oprócz naszych OzNI oraz wolontariuszy i asystentów z opolskiej L’Arche kolejny raz towarzyszyli nam studenci z Koła Naukowego Pedagogiki Specjalnej ,, P.S. Człowiek” Uniwersytetu Opolskiego.
Podczas pracy w grupach zastanawialiśmy się, czym jest komunikacja oraz jak się komunikować. Ważnym treningiem umiejętności w tym zakresie było również nazwanie zachowań, które nam pomagają w porozumiewaniu się.
Po podsumowaniu naszej pracy obejrzeliśmy film zrealizowany z okazji pierwszej rocznicy działania Domu L’Arche w Gdyni.
„BEZ WAS NIE MA NAS” – to zdanie z filmu, które szczególnie mocno zapadło wielu z nas w pamięci.
L’Arche Gdynia – dziękujemy