W gronie Partnerów projektu „Architekci zmiany. Działania na rzecz włączania społecznego osób z niepełnosprawnością intelektualną” podsumowaliśmy pierwszy etap naszych działań realizowanych od lutego 2022 roku. We wspólnej analizie i dyskusji uczestniczyli m.in. Monika Czech-Tańczuk, naczelniczka Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Opola; Mateusz Szpryngiel z Wydziału Polityki Społecznej opolskiego magistratu; Anna Romaniewska, reprezentująca Opolskie Centrum Zarządzania Projektami oraz Marek Wróbel, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu. Zgodnie z celami naszego projektu czynny udział w spotkaniu brał także przedstawiciel grupy osób z niepełnosprawnością intelektualną Damian Borbulak, który nie tylko współprowadził wydarzenie, ale także podzielił się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi tego, co już udało nam się zrealizować. Niezmiernie ważnym elementem dyskusji było omówienie przez dr Agnieszkę Franczyk i dr Weronikę Kurcz z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Opolskiego wyników badań ankietowych na temat potrzeb mieszkaniowych dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną w Opolu i powiecie opolskim.
Sprawozdanie z zakończonego etapu projektu przedstawiła Monika Grabowska, koordynatorka działań, która zaprezentowała przebieg naszych warsztatów i korzyści, jakie z nich wynikają między innymi dla dorosłych OzNI. Była zatem mowa o ich zwiększonej aktywności, rosnącej samodzielności (zarówno w prostych czynnościach codziennych, jak i w przestrzeni publicznej np. podczas korzystania z komunikacji miejskiej czy samodzielnych zakupów). Niewątpliwie pozytywną zmianą, wynikającą z uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w warsztatach projektowych jest coraz większa umiejętność współdziałania w grupie, nawiązywania relacji, świadomość ekologiczna, potrzeba aktywności fizycznej oraz rozwijania talentów w zakresie różnych form kultury i sztuki (muzycznych, plastycznych, dotyczących historii i kultury regionu).
Co więcej, do sukcesów działań projektowych można zaliczyć także coraz większą rozpoznawalność Wspólnoty L’Arche Opole w mieście oraz w regionie, choć w tej kwestii jeszcze wiele mamy do zrobienia. O naszych działaniach na bieżąco informujemy na profilu na FB (L’Arche Polska-Projekt Wspólnoty Opole) i tą drogą docieramy do największej liczby osób. Aktualne informacje znajdują się także na naszej stronie (L’Arche Polska, Wspólnota Opole w zakładce Architekci zmiany/Działania). Trudnością jest szersze zainteresowanie opolskich mediów naszymi działaniami.
Sporą część analiz i dyskusji nad działaniami projektowymi zajęło zaprezentowanie sukcesów i trudności wynikających z przeprowadzonych badań ankietowych na temat potrzeb mieszkaniowych dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Do sukcesów możemy zaliczyć zebranie informacji od dużej liczby OzNI oraz dotarcie do osób mieszkających w Domach Pomocy Społecznej w Opolu i powiecie opolskim. Problemy podczas badań wynikały często m.in. z trudnych historii osobistych osób z niepełnosprawnościami.
Wstępną syntezę wyników badań potrzeb mieszkaniowych grupy docelowej zaprezentowały przedstawicielki z Uniwersytetu Opolskiego, które przygotowały ankiety posługując się metodą sondażu diagnostycznego. Zastosowano ich autorski kwestionariusz ankiety dla rodzica mieszkającego wraz ze swoim dorosłym dzieckiem z niepełnosprawnością intelektualną. Uwzględniono perspektywą rodziców w wieku od 41 do 82 lat, co pokazuje jak szeroki przekrój społeczny i wiekowy zawarty jest we wstępnych wynikach badań.
Analiza wypowiedzi rodziców wskazuje na to, że ponad połowa z nich (53%) chciałaby, aby ich dorosłe dziecko w przyszłości mogło nadal mieszkać w domu rodzinnym lub też z ich pełnosprawnym rodzeństwem, co trzeci rodzic (32,4%) pragnąłby, aby zamieszkało w całodobowym małym domu opieki o charakterze rodzinnym dla nie więcej niż 10 osób (np. domy L’Arche).
Z przedstawionej wstępnej syntezy wynika, iż istnieje potrzeba przygotowywania rodziców do tego, by mogli „rozstać się” z własnym dzieckiem, pozwalając mu na większą autonomię. Niezwykle ważne jest także zwiększenie liczby niewielkich domów o charakterze rodzinnym dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną z na stałe zatrudnionymi w nich asystentami.
Jedną z istotnych informacji, które pojawiły się podczas dyskusji z partnerami projektu jest m.in. deklaracja naczelniczki Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Opola Moniki Czech-Tańczuk, iż po zakończeniu projektu miasto przejmie koszty opłacania abonamentu za korzystanie z czujników jakości powietrza zainstalowanych w opolskich placówkach dziennego pobytu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Pan Mateusz Szpryngiel z Wydziału Polityki Społecznej opolskiego urzędu miasta zadeklarował pomoc jednostek miejskich w promocji cyklicznych warsztatów dla OzNI oraz ich opiekunów, jak i chęć szerszego zapoznania się z wynikami badań ankietowych.
Dziękujemy Partnerom naszego projektu za wsparcie i deklarację dalszej współpracy. Działamy dalej na rzecz włączania osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne, nie tylko lokalnie 🙂