Opolscy uczniowie mieli okazję przekonać się, jak to jest być osobą niewidomą, poruszająca się na wózku lub o kulach. Za nami warsztaty edukacyjne pt. „Ja, Ty, Oni”, które zrealizowaliśmy w II Publicznym Liceum Ogólnokształcącym w Opolu. Przede wszystkim zależało nam na tym, aby uczniowie dostrzegli swoich niepełnosprawnych kolegów i koleżanki i aby potrafili sobie wyobrazić, z jakimi trudnościami zmagają się oni, na co dzień. Zajęcia w II LO poprowadzili Kasia i Rafał związani z wrocławską wspólnotą L’Arche i musimy przyznać, że udało im się uruchomić wrażliwość „poddanych eksperymentowi” opolskich licealistów.
Podczas spotkania było miejsce i na teorię na temat niepełnosprawności, jej rodzajów, wynikających z niej ograniczeń i wyzwań. Wyzwań zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i dla otoczenia, które może pomóc, jeśli tylko potrzebę wsparcia dostrzeże. Jednak, aby pomóc, dobrze jest wiedzieć, jak to zrobić. Stąd nasz pomysł na praktyczną „lekcję z życia osoby niepełnosprawnej”. Podzielonej na grupy młodzieży zostały zawiązane oczy i wręczone białe laski, druga grupa dostała stopery – słuchawki, które uniemożliwiły odbieranie jakichkolwiek dźwięków, zaś trzecia grupa doświadczyła trudności lub całkowitej niemożności poruszania się (związano im nogi, wręczono kule lub posadzono na wózkach inwalidzkich). Szybko okazało się, że wykonanie prostych poleceń, jak dotarcie do celu i zajęcie miejsca na krześle, jest bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Potrzebna jest pomoc drugiego człowieka. Ten prosty eksperyment zdziałał więcej niż godziny wykładów na temat niepełnosprawności. Po tym doświadczeniu uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami, refleksjami i doświadczeniami osobistych kontaktów z osobami niepełnosprawnymi, w szkole, w domu i w przestrzeni publicznej. Była okazja, by porozmawiać o tym, czego te osoby potrzebują i jak im pomóc, a przede wszystkim, jak otworzyć się na relację z nimi i doświadczyć, iż są to tacy sami ludzie, jak my. Mają podobne potrzeby, zainteresowania i marzenia. Świat osób niepełnosprawnych nie musi być obcy czy niezrozumiały. To po prostu trochę inny świat, a poznanie tej inności może rozszerzyć nasze horyzonty i wrażliwość. Ta refleksja zaowocowała zmianą tytułu warsztatów. Młodzież wspólnie doszła do wniosku, że tytuł „Ja, Ty, Oni” nie jest właściwy, właściwy powinien brzmieć „Ja, Ty, My”. I to jest najważniejsza puenta zajęć, wynikająca ze zrozumieniem, iż ograniczenia dotykają każdego z nas – nie jesteśmy samowystarczalnymi i żyjąc w społeczeństwie w wielu działaniach potrzebujemy pomocy i współpracy. Ostatnim elementem zajęć była rozmowa na temat osób z niepełnosprawnością intelektualną, czyli tą, w którą trudno było wcielić uczestników. Jednak prowadzący zajęcia – Kasia i Rafał są reprezentantami Fundacji L’Arche, która pracuje z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, podzielili się swoim doświadczeniem wartości kontaktu z nimi, w jaki sposób taka relacja przełamuje nasze ograniczenia.
Mamy nadzieję, że tak „przebudzona” młodzież nie przejdzie już obojętnie wokół osób z różnymi niepełnosprawnościami, więcej nawet: liczymy na to, że będą chcieli spróbować swoich sił, jako wolontariusze w opolskiej L’Arche. Czekamy na nich