Projekt "Architekci Zmiany"
Projekt „Architekci zmiany. Działania na rzecz włączania społecznego osób z niepełnosprawnością intelektualną” ma na celu zdynamizowanie i upowszechnienie procesów inkluzji osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzin w środowisku lokalnym miasta Opola i powiatu opolskiego. Poprzez działania projektowe chcemy zbudować potencjał ku poprawie jakości życia tych osób. Jednocześnie zaś zwiększyć obecność w przestrzeni publicznej tematyki dotyczącej osób z niepełnosprawnością intelektualną, m.in. poprzez stworzenie i prezentację narzędzi wspierających włączanie ich w aktywne życie społeczności lokalnej.
Dodatkowo projekt ma wesprzeć osoby z niepełnosprawnościami w ich dążeniach do samodzielnego życia w społeczeństwie oraz w poszerzeniu możliwości samostanowienia. Dlatego też osoby z niepełnosprawnością intelektualną będą współtwórcami i aktywnymi uczestnikami każdego z działań projektowych. W ich ramach odbędą się m.in.:
- ankietowe badanie aktualnych potrzeb mieszkaniowy dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną na terenie Opola, jego wyniki zostaną opracowane i opublikowane w kooperacji z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Opolskiego
- cykliczne warsztaty tematyczne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich opiekunów
- spotkania panelowe nt. włączania społecznego OzNI, w tym: dyskusja dotycząca potrzeby uruchomienia w Opolu domu pomocy społecznej typu rodzinnego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
- działania edukacyjne dotyczące niepełnosprawności prowadzone w szkołach i ośrodkach kultury
- debata panelowa dotycząca między innymi potrzeb mieszkaniowych osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz potrzeby deinstytucjonalizacji placówek całodobowej opieki
- cykl spotkań pomiędzy władzami samorządowymi a lokalnymi organizacjami pozarządowymi, na które zapraszani będą specjaliści-praktycy w dziedzinie mieszkalnictwa, terapii i wsparcia dla OzNI, których celem będzie wymiana doświadczeń oraz przekazanie informacji na temat dynamiki zachodzących zmian w dziedzinie potrzeb OzNI
- uruchomienie pomiarów jakości powietrza w placówkach pobytu osób z niepełnosprawnością w Opolu, montaż w nich oczyszczaczy powietrza oraz przeprowadzenie warsztatów na temat stanu jakości powietrza.
Jednym z założeń projektu jest też rozwój i ustrukturyzowanie oddziału (wspólnoty) Fundacji L’Arche w Opolu. W ramach tych działań przewidywane są m.in.:
- szkolenia dla osób tworzących Grupę Założycielską L’Arche w Opolu z zarządzania, fundraisingu i aspektów prawnych funkcjonowania organizacji pozarządowych
- wizyty studyjne w innych oddziałach (wspólnotach) L’Arche Polsce
- wyposażenie nowo powstającego biura fundacji.
Projekt realizowany jest w partnerstwie z Miastem Opole, Opolskim Centrum Zarządzania Projektami, Zespołem Szkół Specjalnych w Opolu i Projektem Wspólnoty L’Arche w Opolu.
Okres realizacji: grudzień 2021 – luty 2023.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Czas podsumowań i podziękowań
- 22 kwietnia 2023·
W czasopiśmie „Wychowanie w Rodzinie” opublikowano wyniki naszych badań
- 21 kwietnia 2023·
Dom L’Arche z 40-letnią historią. Za nami wizyta studyjna w Śledziejowicach
- 25 marca 2023·
Dokształcamy Mamy. Za nami cykl warsztatów psychologicznych dla opiekunów OzNI
- 14 marca 2023·
Opolska młodzież poznawała różne rodzaje niepełnosprawności
- 10 marca 2023·
Wizyta studyjna w Domu L’Arche w Warszawie
- 25 lutego 2023·
Poznajemy się i zbieramy doświadczenia. Wizyta we wrocławskiej Arce
- 19 lutego 2023·
Media o debacie społecznej na temat osób niepełnosprawnych
- 18 lutego 2023·
Ważne rozmowy o potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną
- 7 lutego 2023·
Roztańczony DOM
- 14 stycznia 2023·
Muzyczno – artystyczne przygotowania do świątecznego czasu
- 26 listopada 2022·
Odkrywamy swoje talenty aktorskie. Za nami warsztaty teatralne.
- 15 października 2022·
Podsumowanie pierwszego etapu projektu „Architekci zmiany”
- 11 października 2022·
Badania potrzeb mieszkaniowych dorosłych Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Opolu
- 6 września 2022·
Trenujemy samodzielność
- 3 września 2022·
Warsztaty na temat asertywności
- 6 sierpnia 2022·
Media o projekcie „Architekci zmiany”
- 11 lipca 2022·
Warsztaty na temat samodzielności
- 2 lipca 2022·
Wizyta studyjna w Domu L’Arche w Poznaniu
- 30 czerwca 2022·
Warsztaty “Smog to nic dobrego”
- 11 czerwca 2022·
Warsztaty RuszaMy się zdrowo oraz na temat efektywnej komunikacji
- 14 maja 2022·
Spektakl lalkowy dla dzieci na temat potrzeb osób z niepełnosprawnością
- 9 maja 2022·
Warsztaty na temat jakości powietrza
- 28 kwietnia 2022·
Spotkanie na temat badań ankietowych dotyczących potrzeb mieszkaniowych dorosłych OzNI w Opolu
- 27 kwietnia 2022·
Warsztaty “Żyjemy zdrowo” oraz na temat samodzielności dorosłego dziecka z niepełnosprawnością
- 23 kwietnia 2022·
Warsztaty Folk Dom i na temat bezpieczeństwa w internecie
- 12 marca 2022·
Montaż czujników i przekazanie oczyszczaczy powietrza
- 2 marca 2022·
Spotkanie inaugurujące projekt „Architekci zmiany”
- 16 lutego 2022·
Miasto Opole
W strategii rozwoju Opola do 2030 roku przedstawiono potrzebę działań na rzecz stworzenia warunków dla pozostania osób niesamodzielnych w środowisku lokalnym. Władze miasta podejmują kolejne korki w tym kierunku, m.in. po przez projekty asystentury środowiskowej, mające na celu podkreślenie potrzeby inkluzji osób z niepełnosprawnościami. Opole również od lat aktywnie współpracuje z lokalnymi organizacjami pozarządowymi na polu wspierania osób zagrożonych wykluczeniem. Partnerstwo zakłada wspólne wypracowania zmiany systemowych w zakresie pomocy, w tym deinstytucjonalizacji i tworzenia małych domów opieki oraz podmiotowego traktowania osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Opolskie Centrum Zarządzania Projektami
Opolskie Centrum Zarządzania Projektami (OCZP) specjalizuje się w maksymalizacji wartości dostarczanych przez różnorodnej natury przedsięwzięcia projektowe i optymalizacji rozwiązań do potrzeb uczestników oraz odbiorców projektów. Domeną działań OCZP są programy z zakresu ochrony powietrza. Partnerstwo zakłada wykorzystanie kompetencji OCZP w dziedzinie monitorowania jakości powietrza w celu stworzenia dostępu do dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną informacji na ten temat. Dodatkowo zaś zebranie wniosków i wytycznych do dostosowania oraz przeskalowania rozwiązań udostępniania informacji dla tej grupy w obszarze całego województwa opolskiego.
Zespół Szkół Specjalnych w Opolu
Zespół Szkół Specjalnych w Opolu (ZSS) jest placówką edukacyjną, która od wielu lat działa w lokalnym środowisku na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Szkoła prowadzi edukację dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami z terenu Opola i powiatu opolskiego, m.in. w szkole przysposabiającej do pracy i zespołach rewalidacyjnych.. Partnerstwo z ZSS ma na celu m.in. włączanie w działania młodzież – osoby z niepełnosprawnościami wchodzące w dorosłość. Dodatkowo zaś pełne rozeznanie ich potrzeby i przekazanie narzędzi koniecznych w procesie inkluzji, tak aby już we wczesnym etapie móc zapobiegać ich ewentualnemu wykluczeniu.
Projekt Wspólnoty L’Arche Opole
Projekt Wspólnoty L’Arche Opole od kilku podejmuje starania w kierunku utworzenia w mieście małego domu opieki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną typu rodzinnego. Dzięki wieloletniemu zaangażowaniu jej członków w społeczność lokalną, kolejne działania L’Arche stają się ważnym elementem w procesie włączania osób z niepełnosprawnościami w przestrzeń społeczną miasta i regionu opolskiego.