60 urodziny L’Arche
OPIS ZADANIA:
Od 1 stycznia 2024 do 30 marca 2025 Fundacja L’Arche realizuje projekt pod nazwą „60 urodziny L’Arche” współfinansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach konkursu 1/2023 „Możemy więcej” (umowa nr UM/PW9/2024/2/O_MALOPOLSKI/5050 z dn. 22.05.2024).
Fundacja L’Arche jako ogólnoświatowa federacja obchodzi w 2024 roku 60-lecie powstania. Na całym świecie odbędą się imprezy, celebrujące 60 lat istnienia ponad 150 domów i centrów wsparcia osób z niepełnosprawnościami. W Polsce, domy Fundacji L’Arche w Śledziejowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni, Warszawie oraz projekt wspólnoty w Opolu, wpisują się w kalendarz tych obchodów, celebrując wspólnotę osób z niepełnosprawnościami i bez, żyjących wspólnie w domach Fundacji i spędzając wspólnie czas.
W ramach realizacji projektu odbędą się spotkania i imprezy integracyjne, w których Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną wezmą udział warsztatach, koncertach, przedstawieniach. Jednocześnie, celebrując 60-lecie federacji Fundacji L’Arche, każda Wspólnota obchodzi rocznicę swojego powstania. Imprezy realizowane w ramach projektu odzwierciedlają wartości jakimi się kierujemy m.in.: promowanie i rozwijanie idei wolontariatu, budowanie partnerskich relacji z lokalnymi i regionalnymi instytucjami i organizacjami, a także kontakty ze środowiskiem sąsiedzkim, tworzenie kręgu przyjaciół, oddziaływanie na opinię publiczną poprzez ukazywanie wartości i godności osoby niepełnosprawnej.
Celem projektu jest spotkanie i integracja Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ze środowiskiem lokalnym oraz aktywne włączanie OzNI w przygotowania imprez integracyjno-rocznicowych oddziałów Fundacji L`Arche Polska w Warszawie, Śledziejowicach, Gdyni, Poznaniu, Wrocławiu wraz z Opolem. Wspólne przygotowania do wydarzeń – obchodów 60 rocznicy powstania Międzynarodowej Federacji L`Arche w październiku 2024 roku i prezentacja Karty L`Arche na spotkaniach integracyjnych.
Fotorelacje z wydarzeń zrealizowanych w naszych Wspólnotach
sprawdź jak było pięknie!
Jesteśmy u siebie!
OPIS ZADANIA:
Od 01 kwietnia 2023 r. do końca marca 2026 r. Fundacja L’Arche Wspólnota Warszawa realizuje projekt „Jesteśmy u Siebie. Współzależność i podejmowanie odpowiedzialności drogą ku dojrzałości osób z niepełnosprawnością intelektualną” (umowa nr ZZO/000492/06/D z dnia 27 lipca 2023).
Celem projektu jest zwiększenie samodzielności osób z niepełnosprawnością, a w szczególności umożliwienie i wspomaganie niezależnego życia, aktywizacja społeczna, nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania.
W ramach projektu prowadzona jest rehabilitacja placówce całodobowej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Beneficjenci otrzymują kompleksowe, całodobowe wsparcie od personelu i wolontariuszy.
Placówka zapewnia: wsparcie asystenckie w zakresie podstawowych umiejętności życiowych, w tym wsparcie asystentów nocnych, fizjoterapię, opiekę pielęgniarską/opiekuna medycznego, indywidualne wsparcie psychologiczne, terapię logopedyczną, zajęcia aktywizujące społecznie i zawodowo, opracowanie i ewaluację IPD.
Fundacja zakłada, że realizacja projektu przyczyni się do procesu deinstytucjonalizacji wsparcia całodobowego świadczonego dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Prowadzenie małej placówki, zbliżonej sposobem funkcjonowania do systemu rodzinnego, której misja oparta jest na podmiotowości, indywidualności, poszanowaniu godności, praw i potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności będzie przykładem dobrych praktyk, który w przyszłości będzie można upowszechnić na szeroką skalę, a przez to podnieść jakość życia dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.
PRZYJMUJEMY POMOC I POMAGAMY INNYM
OPIS ZADANIA:
Od 01 stycznia 2023 r. do 31 marca 2026 r. Wspólnoty L’Arche Poznań i L’Arche Gdynia realizują projekt „PRZYJMUJEMY POMOC I POMAGAMY INNYM – Tworzenie trwałych podstaw prowadzenia godnego życia przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną poprzez partnerskie relacje wszystkich podmiotów wspierających”.
Celem projektu jest zapewnienie opieki i inspirowanie wzrostu samodzielności życia osób z niepełnosprawnością mieszkających w trzech domach Fundacji L’Arche w Poznaniu u Gdyni, poprzez zapewnienie usług asystenckich, opiekuńczych, specjalistycznych i bytowych, umożliwienie prowadzenia niezależnego życia, aktywizację społeczną, nabywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania i prowadzenia aktywnego życia.
Celem planowanych działań jest:
- zapewnienie opieki osobom z niepełnosprawnością intelektualną w niewielkich domach prowadzonych przez Fundację L’Arche, które są miejscem ich stałego zamieszkania, poprzez wsparcie asystenckie, opiekuńcze, specjalistyczne i bytowe;
- priorytetem działania jest uwzględnienie indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia każdej osoby uczestniczącej w realizacji projektu, w tym w szczególności, prawa do swobody wyboru, zachowania intymności i godności oraz poczucia bezpieczeństwa;
- umożliwienie osobom z niepełnosprawnością intelektualną maksymalnego stopnia niezależnego funkcjonowania, stworzenie jak najlepszych warunków i rozwijanie możliwości uczestnictwa we wszystkich przejawach życia społecznego oraz wypełniania ról społecznych i wzmacnianie sprawności wykonywania czynności,
- zapewnienie warunków samorealizacji i doskonalenie sposobów radzenia sobie z ograniczeniami wynikającymi z doświadczanej niepełnosprawności.
Cele projektu będą realizowane poprzez uczestnictwo w rehabilitacji w 3 domach – placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, w Poznaniu i Gdyni. Beneficjentami będzie 17 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, którzy otrzymają kompleksowe, całodobowe wsparcie od personelu i wolontariuszy.
Razem możemy więcej!
OPIS ZADANIA:
Od 01 czerwca 2022 do końca marca 2023 Fundacja L’Arche Wspólnoty we Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie zrealizowały projekt „Razem Możemy Więcej”, mający na celu zwiększenie samodzielności osób z niepełnosprawnością (umowa nr ZZO/000421/6/D).
Celem projektu było zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych (ON), a w szczególności umożliwienie i wspomaganie niezależnego życia, aktywizacja społeczna i zawodowa, nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania, umiejętności sprawnego komunikowania się z otoczeniem oraz funkcjonowania w różnych środowiskach i rolach społecznych.
W ramach projektu asystenci towarzyszyli osobom z niepełnosprawnością i ich rodzinom w ich miejscu zamieszkania i środowisku lokalnym kilka godzin w tygodniu niosąc wsparcie w codziennych sprawach bytowych, w podstawowych obszarach umiejętności życiowych tj.: samoobsługa, prace domowe, relacje z otoczeniem, umiejętność wypoczynku, praca zawodowa. Usługi asystencjo osobistej odpowiadają na zdiagnozowane potrzeby wsparcia beneficjentów i mają charakter praktyczny, odbywają w naturalnych warunkach: w urzędach, placówkach zdrowia, sklepach, instytucjach kultury, na stanowisku pracy, w mieszkaniu beneficjenta. Osobom, które ze względu na pandemię COVID -19, nie zdecydowały się na bezpośredni kontakt z asystentem, zapewnione zostało wsparcie w formie zdalnej. Dodatkowo, udzielane było indywidualne wsparcie psychologiczne. Dla każdego z beneficjentów opracowany został indywidualny plan działania.
Jesteśmy u Siebie!
OPIS ZADANIA:
Od 01 kwietnia 2020 r. do końca marca 2023 r. Fundacja L’Arche Warszawa realizowała projekt „Jesteśmy u Siebie. Współzależność i podejmowanie odpowiedzialności drogą ku dojrzałości osób z niepełnosprawnością intelektualną” finansowanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach konkursu 1/2019 „Kierunek AKTYWNOŚĆ”.
Celem projektu było zwiększenie samodzielności osób z niepełnosprawnością, a w szczególności umożliwienie i wspomaganie niezależnego życia, aktywizacja społeczna, nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania.
Beneficjenci projektu otrzymywali dzienne i nocne wsparcie asystentów, oraz szereg warsztatów aktywizujących społecznie i zawodowo (ceramika, muzykoterapia, warsztaty malarskie, rękodzieło, ogrodnictwo, warsztaty fotograficzne i filmowe, warsztaty teatralne i inne). Realizowane było również indywidualne wsparcie psychologiczne, trening integracji sensorycznej oraz opieka pielęgniarska. Dla każdego z beneficjentów opracowano i wdrażono indywidualny plan działania.