Najczęściej zadawane pytania
Określenie czym jest Wspólnota L’Arche, zależy od perspektywy, z jakiej się na nią patrzy.
Każda wspólnota jako żywy organizm ma kilka wymiarów:
- wymiar organizacyjno-prawny, w którym w Polsce wspólnota to oddział pozarządowej organizacji pożytku publicznego– Fundacji L’Arche, a na poziomie międzynarodowym Międzynarodowej Federacji l’Arche, która jest fundatorem;
- wymiar profesjonalny, w którym wspólnota lokalna jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz integracji osób z niepełnosprawnością intelektualną świadczącą usługi terapeutyczno-opiekuńcze jak i pracodawcą dla osób zatrudnionych i miejscem zaangażowania woluntariuszy;
- wymiar interpersonalny, w którym wspólnota to miejsce przynależności dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i bez niej, których łączą wzajemne partnerskie relacje;
- wymiar duchowy, w którym wspólnota jest środowiskiem, dzielącym wspólne wartości, przestrzenią wewnętrznej przemiany, wyrastającym z tradycji chrześcijańskiej i charakteryzującym się otwartością międzyreligijną;
- wymiar społeczny, w którym wspólnota to organizacja z misją, której członkowie niepełnosprawnością intelektualną i bez niej współpracują z innymi na rzecz budowania społeczeństwa, w którym jest miejsce dla każdego i każdy jest potrzebny.
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrzebują wsparcia w codziennym życiu. Asystent w L’Arche, to osoba decydująca się towarzyszyć i wspierać osoby z niepełnosprawnością intelektualną w codziennych czynnościach jak: gotowanie, sprzątanie, utrzymanie higieny osobistej, zajmowanie się ogrodem, robienie zakupów itp. 'Asystent’ może mieszkać w jednym z domów, może pracować w warsztatach, lub może podjąć rolę lidera. Asystenci decydują się na różne rodzaje i okresy zaangażowania we wspólnocie, a L’Arche jest otwarta na przyjęcie wszystkich. Wielu młodych ludzi przyszło do nas z zamiarem pozostania przez 1 rok, ale jest też wielu, którzy decydują się na znacznie dłuższe zaangażowanie.
Pojęcie niepełnosprawności intelektualnej jest trudno definiowalne i możemy spotkać się z wieloma określeniami. W zależności od tego, w jakim podejściu tworzy się definicję, może ona podkreślać bardziej medyczny aspekt zagadnienia, prawno-administracyjny lub psychologiczno-społeczny.
Proponujemy posłużyć się międzynarodową klasyfikacją chorób ICD-10, opublikowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2009 r. Według niej:
Niepełnosprawność intelektualna to istotne obniżenie ogólnego poziomu funkcjonowania intelektualnego, oraz trudności w zachowaniu przystosowawczym, w co najmniej dwóch ze wskazanych dziedzin:
- porozumiewania się
- zaradności osobistej
- prowadzenia domu
- stanowienia o sobie
- umiejętności interpersonalnych
- korzystania ze źródeł wsparcia społecznego
- możliwości uczenia się, pracy, wypoczynku, dbania o zdrowie i bezpieczeństwo,
oraz występujących przed 18 rokiem życia.
Niepełnosprawność intelektualna jest związana także z zaburzeniami sprawności ruchowej, zaburzeniami zachowania, motywacji, emocji i innymi dysfunkcjami.
L’Arche nie jest organizacją religijną. Fundacja L’Arche w Polsce jest organizacją pożytku publicznego i organizacją pozarządową, podporządkowaną prawu polskiemu. Jest ona także członkiem Międzynarodowej Federacji L’Arche z siedzibą w Paryżu.
Wymiar duchowy jest jednak obecny w historii L’Arche i jest ważnym elementem życia wspólnot. Troska o życie duchowe członków wspólnot wynika z przekonania, że jest ono integralnym elementem każdej osoby ludzkiej. Sposób praktykowania duchowości zależy od tradycji religijnej właściwej lokalnej społeczności i właściwej członkom danej wspólnoty. Pierwsza wspólnota L’Arche została założona we Francji przez katolickiego teologa i filozofa Jeana Vanier i jest związana z tradycją rzymskokatolicką, ale już druga wspólnota powstała w chrześcijańskiej tradycji anglikańskiej w Kanadzie, a trzecia w tradycji hinduistycznej w Indiach. Duchowość L’Arche ma znamię różnorodności: praktykujemy dialog międzywyznaniowy (ekumenizm) w ramach chrześcijaństwa oraz dialog międzyreligijny.
Członkami wspólnot L’Arche są również osoby niewierzące. Wymiar duchowy jest rozumiany szerzej niż religijnie również jako praktykowanie uniwersalnych wartości. Ich fundamentem jest szacunek i akceptacja każdego człowieka i uznanie współzależności we wzajemnych relacjach. Ich różnorodnymi tonacjami są: otwartość, tolerancja, gościnność, akceptacja słabości, zaufanie, prostota życia, radość, przebaczenie, autentyczność, zaangażowanie serca.
Działania L’ Arche jako fundacji, która jest organizacją pozarządową (NGO) posiadającą status organizacji pożytku publicznego (OPP) są finansowane z różnych źródeł.
Znaczną cześć wpływów Fundacji stanowią środki publiczne dwojakiego rodzaju: państwowych funduszy celowych (w tym PFRON) i z budżetów samorządów terytorialnych. Są to środki na prowadzenie różnych form wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jeśli oddziały prowadzą placówki pobytu całodobowego (DPS lub inne), ich mieszkańcy ponoszą część kosztów utrzymania na zasadach zgodnych z zasadami finansowania tych placówek.
Dodatkowo, zależnie od ogłoszonych konkursów przez instytucje państwowe lub z funduszy międzynarodowych, Fundacja jako całość lub jej lokalne oddziały pozyskują środki na projekty na cele statutowe.
Jako OPP Fundacja pozyskuje środki z wpłat 1% od podatku dochodowego. Fundacja uzyskuje także darowizny od osób fizycznych i prywatnych. Strukturę źródeł finansowania Fundacji w roku 2022 prezentuje wykres poniżej.
źródło: Raport Finansowy Fundacji za 2022 r.