Dostępne są już poradniki, a wkrótce dostępne będą także scenariusze szkoleń z zakresu prewencji wykorzystania seksualnego osób z niepełnosprawnościami, w których przygotowanie także się włączyliśmy. Zachęcamy rodziców i organizacje wspierające osoby z niepełnosprawnością intelektualną do zamawiania tych nieodpłatnych materiałów.
Materiały zostały wypracowane w ramach działań prewencyjnych i edukacyjnych Centrum Ochrony Dziecka działającego przy Fundacji Ignatianum w Krakowie.
Tytuł poradników „NIEdostępne – NIEdogodne – NIEdyskretne” stanowi nawiązanie do stwierdzenia amerykańskiego socjologa, Davida Finkelhora, jednego z pionierów badań nad wykorzystywaniem seksualnym dzieci, który osoby z niepełnosprawnością intelektualną nazywa ofiarami „dostępnymi, dogodnymi i dyskretnymi”.
Broszury w sposób przystępny dostarczają podstawowych informacji dotyczących seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wskazują ponadto czynniki ryzyka i czynniki, które chronią przed wykorzystaniem. Autorzy zwracają uwagę również na to, jakie zachowania dziecka niepełnosprawnego powinny zaniepokoić opiekunów. Podają praktyczne odpowiedzi na pytania: Jak osoby dorosłe chroniące dziecko powinny zareagować na symptomy wykorzystania? Jak rozmawiać z dzieckiem o jego seksualności, a jak o doświadczeniu krzywdy? Gdzie szukać pomocy w przypadku podejrzenia wykorzystania seksualnego?
Uzupełnieniem są propozycje scenariuszy szkoleń, skierowanych do rodziców, opiekunów, pracowników różnych ośrodków, wolontariuszy, animatorów grup duszpasterskich. Ich zakres tematyczny zasadniczo dotyczy treści poradników: „NIEdostępne – NIEdogodne – NIEdyskretne”.
Bezpłatne broszury można zamówić drogą mailową biurocod@ignatianum.edu.pl lub pisząc na adres Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie, ul. Kopernika 26, 31-501 Kraków. Wysyłka pocztą na koszt zamawiającego.