Co rozumiemy pod pojęciem „praca”? Dlaczego warto pracować? Kim jest pracownik, a kim pracodawca? Na takie między innymi pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas warsztatów „Ja i moja praca”. Prowadząca zajęcia doradca zawodowy Ewa Wiśniewska wspólnie z uczestnikami warsztatów – osobami z niepełnosprawnością intelektualną, a także z wolontariuszami, szukali korzyści wynikających z podejmowanej pracy – dostosowanej do możliwości osób z niepełnosprawnościami. Rozmawialiśmy zatem o codziennych aktywnościach OzNI i o tym, dlaczego warto je podejmować.
Prowadząca spotkanie Ewa Wiśniewska przedstawiła także podstawowe zagadnienia dotyczące zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Program warsztatów i przekaz został dostosowany do potrzeb i poziomu percepcji OzNI, które uczestniczyły w spotkaniu. Naszego eksperta wspierała podczas zajęć Justyna Nagel, która na co dzień pracuje z dorosłymi OzNI.
Równocześnie dr Agnieszka Franczyk z Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego prowadziła zajęcia dla rodziców i opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podczas spotkania grupy wsparcia dla rodziców mieli oni okazję, aby podzielić się swoją historią. Opowiadali m.in. o tym, jak potoczyła się ich droga związana z pracą zawodową, a także o trudnościach, z jakimi wiąże się ich powrót na rynek pracy.