W poniedziałek 27 stycznia L’Arche Śledziejowice odwiedził Marszałek sejmu RP Szymon Hołownia. Spotkanie miało dwa cele – rozmowę na ważny dla środowiska osób z niepełnosprawnościami temat deinstytucjonalizacji oraz wspólne spędzenie czasu służące wzajemnemu poznaniu.
Z satysfakcją stwierdzamy, że oba cele udało się nam zrealizować!
Denstytucjonalizacja głównym tematem rozmowy
Deinstytucjonalizacja i inkluzja społeczna osób z niepełnosprawnością intelektualną zaczęła się w Śledziejowicach już ponad 40 lat temu! Jako polskie społeczeństwo wchodzimy teraz w nowy czas, kiedy podmiotowość każdego człowieka nie tylko będzie stanowiło prawo, ale także konkretne rozwiązania mieszkaniowe. Dlatego nic dziwnego, że rozmawialiśmy właśnie o polityce deinstytucjonalizacji, która służyć ma inkluzji społecznej osób niesamodzielnych, ich upodmiotowieniu i zagwarantowaniu prawa do samostanowienia: #personalizacja, #upodmiotowienie, #uspołecznienie.
Oczywiście nie rozmawialiśmy tylko o ogólnych kierunkach zmian, ale o konkretnych rozwiązaniach, na które oczekuje całe środowisko osób z niepełnosprawnościami. Mówiliśmy więc o asystencji osobistej, mieszkalnictwie wspomaganym, obecności osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym oraz potrzebie zmian w systemie orzecznictwa dotyczącego niepełnosprawności. Bez tego narzędzia wprowadzenie asystencji osobistej i mieszkalnictwa wspomaganego jako usług systemowych będzie znacznie utrudnione.
Dla nas było to ważne spotkanie i liczymy, że na rozmowach i spotkaniach się nie skończy. Systemowe rozwiązanie wszystkich bolączek i wyzwań trzeciego sektora oraz środowiska osób z niepełnosprawnościami nie jest proste. Możemy jednak wspólnie nazywać problemy po imieniu, analizować proponowane rozwiązania w obszarze deinstytucjonalizacji i razem działać na rzecz zmian. Na to właśnie liczymy!
Wspólnie spędzony czas
Wizytę rozpoczęliśmy od zaprezentowania Panu Marszałkowi budynku Wspieranej Społeczności Mieszkaniowej (WSM), który powstaje tuż obok istniejących już ośrodków ŚDS i WTZ. Jako forma mieszkalnictwa wspomaganego, projekt ten stanowi ważny element procesu deinstytucjonalizacji. Choć na razie budynek znajduje się jeszcze w stanie surowym, już teraz wyobrażamy sobie tętniące życiem miejsce, w pełni zintegrowane z lokalną społecznością.
Przyjazd Pana Marszałka był nie tylko okazją do zaprezentowania naszej działalności oraz przybliżenia idei i planów L’Arche w Polsce, ale także do spojrzenia na naszą codzienność z perspektywy osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Podczas wizyty w Warsztacie Terapii Zajęciowej nasz gość znalazł czas nie tylko na rozmowy i zdjęcia z uczestnikami, ale także na własnoręczne wykonanie świecy – pod czujnym okiem osób, które na co dzień pracują w pracowni. Zobaczcie sami: https://www.facebook.com/reel/9286536108051912
Odwiedzając warsztat stolarski, Pan Marszałek zwrócił uwagę na tabliczkę wiszącą na szafce z narzędziami – motywujące hasło, które na co dzień inspiruje tamtejszych pracowników, a teraz stało się także jego mottem: „MOGĘ, POTRAFIĘ, ZROBIĘ. KONIEC TEMATU!” Nic więc dziwnego, że otrzymał ją na pamiątkę!
Mamy nadzieję, że właśnie to motto przyczyni się do realnej poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami, bo w tej kwestii wciąż pozostaje wiele do zrobienia.
Umiejętność wzajemnego słuchania jest niezwykle ważna w L’Arche. Pan Marszałek bez wątpienia tę umiejętność posiada, dzięki czemu rozmowy z nim, zarówno na temat tak złożony jak deinstytucjonalizacja, jak i przy luźniejszej wymianie zdań, przebiegały bardzo łatwo i naturalnie. Teraz musimy zadbać, aby te rozmowy nie pozostały jedynie rozmowami. Wprowadzenie asystencji osobistej oraz mieszkalnictwa wspomaganego jako usług systemowych nadal się przedłuża, a bez tych podstawowych usług i narzędzi deinstytucjonalizacji nie będzie możliwa realna zmiana w życiu osób z niepełnosprawnościami.