Poznaj nas!
Pochodzimy z wielu środowisk, mamy różne doświadczenia życiowe i pasje. Łączy nas tworzenie społeczności pełnej akceptacji, wrażliwej na świat i dbającej o relacje.
Razem tworzymy L’Arche.
Domownicy
Prowadzimy Dom o charakterze rodzinnym, w którym gospodarzami są dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Kuba to najbardziej bezpośredni mieszkaniec Domu Fundacji.
Po kilku minutach znajomości bez skrępowania poprosi Cię o „głaska”.
Jest bardzo czuły i lubi okazywać sympatię słowami „kocham Cię”.
Jest świetny w rozwiązywaniu krzyżówek, interesuje się pogodą i codziennie ogląda wiadomości. To dzięki niemu docierają do nas informacje o tym, co się dzieje na świecie. Ma bardzo bogaty zasób słów i często zaskakuje nas znajomością różnych neologizmów.
Jednak ze wszystkich zajęć najbardziej lubi odkurzać. Serio!
- Chce nauczyć się obsługi komputera z wykorzystaniem komunikacji wspierającej.
- Aktywnie uczy się angielskiego – przez DuoLingo i z materiałów na YouTube.
W grudniu 2024 będzie świętował 36 urodziny!
Magdalena to bardzo konkretna kobieta. Dokładnie wie czego chce, a co jej się nie podoba. I śmiało to wyraża!
Jej ulubionym zajęciem jest przeglądanie przepisów i gotowanie.
Pasję kulinarną łączy z uprawianiem ogródka. To ona jest głównym ogrodnikiem w L’Arche Gdynia – dba o kwiaty, krzewy i grządki przy Domu.
Jest bardzo towarzyska, lubi imprezy, zawsze chętna do tworzenia list przebojów. Świetnie moduluje głosem, donośnie śpiewa i się śmieje.
Kocha zwierzęta i bardzo często o nich śni.
- Uczy się gry na pianinie
W kwietniu 2025 będzie świętowała 46 urodziny!
Łukasz jest niezwykle miłym, koleżeńskim i kulturalnym mężczyzną. To najlepszy przyjaciel Magdy.
Jest artystą z rozmachem, którego cechuje żywiołowość. Pokłady energii chętnie wykorzystuje w sporcie – uprawia wspinaczkę i gra w piłkę nożną.
Raz rozegrał emocjonujący mecz z naszymi gośćmi z Ukrainy. Chociaż nie miał koszulki z narodowymi barwami, to zadbał o to, by przynajmniej skarpetki były biało-czerwone!
Tężyznę fizyczną wykorzystuje też w Domu. W sezonie grzewczym dba o komfort wszystkich domowników i chętnie dorzuca pellet do pieca.
Zawsze jest chętny do pomocy, współpracy i sportowej rywalizacji.
W grudniu 2024 będzie świętował 35 urodziny!
Sara, czyli „ta, która się śmieje”. To niezwykle urocza osoba, której znakiem szczególnym jest wdzięczność. Najczęściej używane słowo, to z pewnością „dziękuję”.
Uwielbia śpiewać i ma dobrą pamięć do tekstów piosenek.
Wielu rzeczy próbuje pierwszy raz w życiu. Zaprasza do tego, aby patrzeć na świat z takim zachwytem, z jakim patrzy ona.
Ma potężne poczucie humoru! Wyczuwa niuanse i zaskakuje trafnymi spostrzeżeniami na temat nas samych lub otaczającej rzeczywistości.
W marcu 2025 będzie świętowała 30 urodziny!
Marzena, nazywana także Merry, od ponad 20 lat zawodowo gra w Teatrze Biuro Rzeczy Osobistych (BRO).
Potrafi świetnie operować ciałem w ruchu, wchodzi w rolę całą sobą.
Ma już na swoim koncie nagrodę za najlepszą rolę kobiecą w filmie „Amatorzy” na festiwalu w Szanghaju.
Ma naturę filozofa, lubi rozmowy o życiu i o miłości. Jest też największym molem książkowym w Domu Fundacji.
W listopadzie 2024 będzie świętowała 50 urodziny!
Oliwia kocha muzykę ponad życie i marzy o karierze piosenkarki. Posiada talent aktorski i z powodzeniem go rozwija w Teatrze Biuro Rzeczy Osobistych (BRO).
Ekspresyjnie okazuje radość i śmieje się do rozpuku. Potrafi wspierać innych i ich doceniać. Ma naturalne predyspozycje do bycia liderem grupy.
Z dumą pełni rolę kronikarki Domu Fundacji i spisuje wszystkie ważne wydarzenia od powstania Grupy Inicjatywnej w Gdyni. Na tym nie kończą się jej „pisemne” obowiązki. To Oliwia spisuje jadłospisy całego domu i dba o porządek w kuchennej dokumentacji.
Lubi konkursy, quizy i jazdę samochodem z muzyką w tle. Wtedy całkowicie oddaje się rytmom i jest w swoim świecie. A gdy tylko znajdzie się w miejscu, gdzie odbywa się karaoke, to mikrofon i scena należą tylko do niej!
W sierpniu 2025 będzie świętowała 37 urodziny!
Patryk, to prawdziwy dżentelmen i jednocześnie kowboj.
Lubi muzykę country, bluesa i to właśnie on przyniósł do L’Arche piosenkę o Czarnym Marcinie.
Świetnie wyczuwa rytm i lubi grać na różnych instrumentach, zwłaszcza na bębnach.
Jest bardzo uważny na potrzeby innych. Przy stole to on pierwszy zauważy, że czegoś Ci brakuje.
Jeszcze nie zdążysz poprosić, a Patryk już trzyma to w dłoni, żeby Ci podać.
W marcu 2025 będzie świętował 41 urodziny!
Asystenci w Domu L'Arche
Działam w L’Arche od 2020 roku – odbyłam staż w Domu Fundacji w Śledziejowicach, a później rozpoczęłam współpracę z L’Arche Gdynia.
Odpowiadam za IPD (Indywidualny Plan Działania) dla każdego z Domowników. Są to spisane plany i działania dążące do realizacji marzeń, polepszenia jakości życia i rozwoju Domownika. Wspólnie, Domownicy i Asystenci, obmyślamy co powinno znaleźć się w IPD i realizujemy ten plany, kroczek po kroczku.
Na co dzień, realizuję z Domownikami i Asystentami wiele aktywności rozwojowych – plastycznych, kulinarnych, tanecznych, sportowych i muzycznych.
Uczę się na kierunku Terapeuta zajęciowy. W przeszłości prowadziłam sklep z biżuterią, a jeszcze wcześniej przez kilkanaście lat pracowałam jako operator kamery dla różnych telewizji.
Bez końca mogę mówić o: spacerach po plaży, muzyce ilustracyjnej i transowej, trójmiejskich wydarzeniach kulturalnych.
Poza wspieraniem naszych domowników w codziennym życiu jestem odpowiedzialny za nasz dom od strony technicznej. Wszelkie naprawy, przeglądy to zadania dla Złotej rączki.
No i puszczanie dobrej muzyki!
Z wykształcenia jestem związany z branżą IT. Przyjechałem do L’Arche Gdynia na dwutygodniowy wolontariat… i zostałem do dzisiaj! Tak minęły 2 lata (w 2024 roku).
Obecnie przechodzę kurs Asystenta OzN.
L’Arche Gdynia to?
Miejsce gdzie osoby z niepełnosprawnością mogą „żyć pełnią życia”.
Największą frajdę sprawia mi: jazda rowerem, muzyka, organizowanie i uczestnictwo w koncertach oraz festiwalach muzycznych.
Moją przygodę w L’Arche Gdynia rozpocząłem od wolontariatu, który trwał aż… 7 miesięcy. Po tym czasie zostałem Asystentem. Zostałem, bo bardzo dużo się tu dzieje!
Jeśli komuś odpowiada dynamiczna atmosfera w pracy, to z pewnością się tu odnajdzie.
Całe moje doświadczenie w pracy z osobami z NI zdobyłem w L’Arche Gdynia. Poza towarzyszeniem Domownikom L’Arche, jestem odpowiedzialny za zakupy i fundacyjnego busa. Zaopatrzenie i sprawny larszobus to ważne elementy naszego działania!
Obecne studiuję informatykę i poszerzam kompetencje w tym obszarze.
Zwykle po pracy spędzam czas czytając książki, grając w gry komputerowe i programując.
Małgorzata Świerczek
Asystentka OzNI w Domu L'Arche Gdynia
W Domu L’Arche Gdyni, poza realizowaniem zadań Asystentki OzNI, dbam o rośliny i uśmiech osób w moim towarzystwie.
Nie mogłoby być inaczej. Moje wykształcenie to: mgr inż. Ochrony Roślin.
Przez ponad 20 lat pracowałam jako opiekunka osób starszych. A już wkrótce rozpocznę naukę na kursie opiekuna medycznego.
Najlepiej regeneruję siły podczas: dbania o rośliny, spędzania czasu na łonie natury.
Katarzyna Jeżdżewska
Asystentka OzNI w Domu L'Arche Gdynia
Do Domu L’ Arche przyciągnęli mnie jego mieszkańcy i to, że jest to miejsce z wartościami, które są bliskie mojemu sercu.
Moją najważniejszą rolą w Fundacji jest asystowanie domownikom w życiu codziennym. Odpowiadam też za ich rozwój duchowy, podejmowanie gości i zbieranie zdjęć z naszej codzienności (które później możecie oglądać na naszym Instagramie i Facebooku).
Z wykształcenia jestem technikiem handlowcem. Pracowałam w różnych miejscach, ale zawsze czegoś mi brakowało. Zmieniło się to, gdy trafiłam na kurs dla wolontariuszy w hospicjum dla dzieci. Wypełniłam to brakujące ogniwo, a teraz realizuję się w L’Arche.
Prywatnie jestem żoną, mamą 4 dzieci i już niedługo zostanę babcią. Lubię podróże, spacery, śpiew, tańce… A największą przyjemność sprawia mi spędzanie czasu z moją rodziną.
Jako Asystent, towarzyszę domownikom w życiu codziennym, czuwam nad ich bezpieczeństwem, pomagam rozwijać pasje i spełniać marzenia. Wspólnie pracujemy nad tym, by domownicy stali się jak najbardziej samodzielni i odpowiedzialni za swoje czyny.
Dodatkowo odpowiadam za koordynowanie aspektów medycznych (zatowarowanie medyczne, dokumentacja, wizyty u specjalistów) oraz koordynator do zbiórki zakrętek. Jestem zatem pozytywnie zakręcony.
Przez ponad 14 lat zdobywałem doświadczenie za granicą jako: Asystent/Opiekun, Kierownik domu dla osób z NI, autyzmem oraz chorobą dwubiegunową. Z wykształcenia jestem Magistrem Administracji.
L’Arche to mega pozytywne, nakręcone wzajemnym wsparcie miejsce, gdzie Domownik jest NAJWAŻNIEJSZY.
Największą frajdę sprawia mi: śmiech moich dzieci. To jest taki śmiech, który tylko dzieci potrafią wydać – spontaniczny, szczery, pełny radości i bez żadnych hamulców.
Kadra Koordynująca
Anna Bęczkowska (Jaroszewska)
Dyrektorka Fundacji L'Arche w Gdyni
Pełnię funkcję Dyrektora od 2019 roku. Gdy rozpoczęła się budowa Domu w Gdyni i otrzymałam zaproszenie do projektu, byłam już zaangażowana w tworzenie społeczności L’Arche. Byłam Asystentką OzNI w Domu Fundacji we Wrocławiu, a moje pierwsze doświadczenia działalności z L’Arche pochodzą z Kenii.
Przyjęłam zaproszenie do współpracy z przyjemnością – to ogromny przywilej i odpowiedzialność.
Odpowiadam za to, by Dom i nasza społeczność nieustannie się rozwijały. Staram się wykonywać swoje zadania jak najlepiej i po drodze nie zgubić niczego istotnego, a w tym siebie!
Z wykształcenia jestem fizjoterapeutą i logopedą. Swoje zawodowe umiejętności intensywnie rozwijałam, po zakończeniu studiów, w trakcie projektu misyjnego w Etiopii.
Od 2010 roku, czyli od momentu, gdy rozpoczęłam współpracę z L’Arche, moje kompetencje rozwijają się w kierunku zarządzania i profesjonalnego wspierania osób z NI.
L’Arche Gdynia to społeczność i miejsce, które tworzymy – osoby Z i BEZ niepełnosprawności. Można być częścią tego miejsca w różny sposób – poprzez zatrudnienie, wolontariat, wsparcie na poziomie relacji czy funduszy.
Tworzymy i prowadzimy wspólnie Dom. Udzielamy wsparcia Asystenckiego OzNI w miejscu ich zamieszkania. A najmocniejszym doświadczeniem tego „miejsca” są relacje z osobami z NI, które potrafią zmienić nasze życie i postrzeganie świata.
L’Arche to zaproszenie do rozwoju. Zapraszam!
Mój sposób na relaks?
Podróże, warsztaty rozwojowe, jazda na rowerze, bieganie, beztroskie nic nierobienie.
Ewa Dąbek
Koordynatorka Usług Asystenckich
Odpowiadam za pracę asystentów poza Domem L’Arche, którzy towarzyszą osobom z NI w ich miejscu zamieszkania. Mówię o nich „terenowi asystenci”.
Dbam o to, żeby rodziny, które są z nami i mój zespół czuł się dobrze.
Poza zakresem obowiązków, dbam o dobrą kawę z kawiarki o poranku i dobrostan fundacyjnego kota Korka.
W gdyńskim L’Arche jestem od grudnia 2023. Swoją larszową przygodę rozpoczęłam od wolontariatu w Belgii, a dokładniej w Brukseli, w 2009 roku.
Od tamtej pory jestem oczarowana ideą włączania osób z NI w życie społeczne.
L’Arche Gdynia to miejsce fajnych spotkań i dobrej energii.
Z wykształceniem jestem filologiem języka angielskiego – byłam i dorywczo jestem nauczycielem, tłumaczem i korektorem tekstów.
Ładuję baterie aktywnie – sportowo-rowerowo, na basenie, na desce windsurfingowej latem, a zimą na nartach. Podróżowanie i spotykanie ludzi dają mi energię do życia. Nie mówię nie dobrej książce, mocnej kawie i pysznej kuchni.
Małgorzata Obroślak
Koordynatorka Domu Fundacji
Spinam w całość Dom Fundacji L’Arche w Gdyni w roli Koordynatora Domu – grafiki, plany dnia, odwiedziny gości, plany Asystentów i Domowników.
To duże przedsięwzięcie, a ostatnio dorobiłam się określenia „pani Spineczka”. Najważniejszą rolą w domu jest jednak asystowanie Domownikom.
Z wykształcenia jestem pracownikiem socjalnym, zdobywałam doświadczenie (też to życiowe) podczas pracy w handlu. Od 2017 roku zajmowałam się opieką nad seniorami i osobami chorymi.
W 2021 roku zaangażowałam się w działania z L’Arche Gdynia – przywiodło mnie tu ogłoszenie o pracę, ale przekonały 3 czynniki: szacunek, prawda i relacje. Bycie wśród ludzi i dla ludzi to jest to, co nadaje mi sens.
Największa korzyść z „bycia” częścią społeczności L’Arche?
Płynące z tego miejsca doświadczenie życiowe, czysta szczerość i energia.
To miejsce, w którym relacje są na pierwszym miejscu, a wszyscy traktowani są partnersko, na równi, niezależnie od roli, umiejętności czy ograniczeń. W L’Arche wszystko robimy wspólnie, a charakterystyczne jest to, że często dostajemy więcej energii niż sami dajemy.
Odkąd jestem zaangażowana w działania L’Arche Gdynia, moje życie zmieniło się na lepsze (i to bardzo)!
Koordynatorka Domu na drugim etacie, czyli prywatnie – mama Dawida i Hani.
Prawdziwa frajda to: łowienie ryb, grzybobranie, pielęgnowanie ogródka i zbieranie plonów.
Katarzyna Kowalik
Koordynatorka ds. Administracji
W domu L’Arche jestem odpowiedzialna za sprawy administracyjne – te związane z cyferkami i zasobami ludzkimi. Od kontaktów z serwisantami po kontakty z księgowymi.
Do Fundacji przyprowadziła mnie prozaiczna potrzeba pracy, ale przekonali ludzie. Wsparcie i możliwości, które otrzymuję, a także relacje ze społecznością.
Z wykształcenia jestem kosmetologiem, obecnie kształcę się w kierunku Kadry i Płace.
Największa korzyść z „bycia” w społeczności L’Arche?
Spojrzenie na świat z zupełnie innej perspektywy. Normalizacja różnych niepełnosprawności.
Domownicy L’Arche uczą mnie na każdym kroku spontaniczności, szczerości, otwartości. Takich cech, jakie mamy w pierwszych latach życia, a później gdzieś z biegiem lat zanikają.
Kasia prywatnie – mama rezolutnego 6-latka i główna zarządzająca w domowym miniZOO.
Moje drobne przyjemności: psy i koty, kuchnia tajska, żelki, uroki wsi.
Monika Mielewczyk
Koordynatorka Projektów
Moje główne zadanie w Fundacji to koordynowanie procesu zarządzania projektami i pozyskiwanie zewnętrznych źródeł finansowania, w odpowiedzi na potrzeby Oddziału L’Arche Gdynia.
Dołączyłam do L’Arche w lutym 2024. Moje wykształcenie związane jest z zarządzaniem przedsiębiorstwem, doradztwem zawodowym i coachingiem. Jestem także certyfikowaną instruktorką jazdy konnej.
Jestem w L’Arche, bo czuję potrzebę szerzenia i odczuwania wartości, które płyną z tego miejsca:
- poszanowania godności każdego człowieka,
- życia razem, wraz ze wszystkimi różnicami, jakie są pomiędzy nami,
- doświadczania różnorodności.
Regeneruję siły do działania: pracujac z końmi i podróżując.
Robert Laskowiecki
Wicekoordynator Domu Fundacji
Moja droga w L’Arche zaczęła się w 1999 roku w Brukseli, gdzie zaczynaniem jako wolontariusz. Następnie była Irlandia, Uganda, a ostatnie 4 lata spędziłem w Indiach jako Asystent w ramach Międzynarodowej Misji L’Arche.
Pełniłem w L’Arche różne funkcje, między innymi, byłem Odpowiedzialnym za dom, Koordynatorem asystentów oraz Dyrektorem wspólnoty. Przez ponad 5 lat pracowałem w Biurze Komunikacji międzynarodowych struktur L’Arche jako odpowiedzialny za komunikację wewnętrzną w Federacji.
Od stycznia 2023 jestem w L’Arche Gdynia, pełniłem rolę Asystenta, a teraz jestem Wicekoordynatorem Domu.
Z wykształcenia jestem nauczycielem religii, a obecnie studiuję Terapię zajęciową z rehabilitacją oraz Fotografię.
Specjalizuję się w fototerapii, czyli wykorzystywaniu zdjęć jako techniki terapeutycznej.
Czego nauczyłem się L’Arche?
Tego, że profesjonalizm nie wyklucza przyjacielskich relacji z osobami z niepełnosprawnością. Możemy współpracować z OzNI nie tylko jako „wychowawcy”, ale przede wszystkim jako partnerzy.
Z życia czerpię przyjemność przez: podróże i poznawanie nowych ludzi, fotografię, kino i kuchnię indyjską.
Wolontarystyczny Zarząd Fundacji
Waldemar Kwaśnik
Wspiera Fundację w obszarze zapewnienia stabilnego, zróżnicowanego finansowania.
Grażyna Juchnowicz
Wspiera Fundację w zakresie budowania bezpieczeństwa, stabilizacji i wzmacniania relacji wewnątrz społeczności.
Roman Szyszko
Przewodniczący Zarządu
Wspiera Fundację w zakresie współpracy między oddziałami L’Arche Polska i L’Arche Internationale, wdrażania strategii wizerunkowej i struktury organizacyjnej.
Jakub Głombiowski
Wspiera Fundację w obszarze zapewnienia odpowiedniej infrastruktury domu i okolicy L’Arche Gdynia.