Dołącz do naszej grupy
Drogi Gościu odwiedzający naszą stronę!
Cieszę się bardzo, że zainteresowała Cię powstająca w Gdyni Wspólnota L’Arche.
Jestem ciekawa, co przyciągnęło Twoją uwagę, co Cię zaintrygowało: idea, ludzie, jakieś wydarzenie, przeczytana książka czy artykuł?
Im dłużej jestem w L’Arche, tym bardziej fascynują mnie historie i motywacje różnych osób przystępujących do Wspólnoty. Jest ich tak wiele i są niepowtarzalne. Nic dziwnego, że jedna z książek poświęconych Wspólnocie nosi tytuł „L’Arche. Wspólnota dla poszukujących”.
L’Arche potrafi zaciekawić, przyciągnąć, pobudzić do przemyśleń i pytań, często fundamentalnych. Czasem właśnie to wystarczy, by zapukać do jednego z naszych domów.
Nasze wspólnoty w Polsce i na świecie rozwijają się. Nie są to tylko kolejne, ważne dla nas wszystkich domy, czy miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Są to nade wszystko rzesze ludzi – przyjaciół, asystentów, pracowników, którzy mają przywilej dzielenia życia z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Część z nich decyduje się na krótszy pobyt w domu L’Arche, część zostaje nawet na kilka lat. Opuszczając dom można pozostać zaangażowanym we Wspólnotę w wybrany przez siebie sposób i iść w życiu dalej, będąc bogatszym o relacje i tu nabyte doświadczenia oraz umiejętności. L’Arche to niezwykłe miejsce, niesamowici ludzie i wyjątkowe relacje.
Jesteśmy w Gdyni najmłodszą w Polsce Wspólnotą, a dokładniej – projektem Wspólnoty L’Arche. Budujemy dom L’Arche, a co więcej, relacje oparte na życzliwości, szczerości i zaufaniu.
Organizujemy różnego rodzaju spotkania. Raz w miesiącu – spotkania otwarte dla wszystkich: przyjaciół, rodzin, znajomych i ludzi, którzy chcą się zorientować, co robimy i kim jesteśmy. Na tych spotkaniach poznajemy się, nawiązujemy relacje poprzez różne twórcze aktywności, rozmowy, modlitwę lub czas refleksji. Niezależnie od tego, jakie są nasze umiejętności, wykształcenie, słabości, czy niepełnosprawności, próbujemy, każde spotkanie uczynić inspiracją i wzmocnieniem powstałych relacji.
Spotykamy się również w mniejszych grupach, odpowiedzialnych za konkretne zadania, np. koordynację budowy domu, przygotowywanie różnych inicjatyw, w których wziąć udział mogą nasi przyjaciele z niepełnosprawnością intelektualną. Rozmawiamy o tym, co chcemy zrobić, jakie mamy możliwości i jak misję L’Arche przekształcać w konkretne działania.
Po prostu przyjdź do nas. Może poczujesz, że jest dobre miejsce dla Ciebie. Może spostrzeżesz , że masz takie zdolności, które przyczynią się do bardziej profesjonalnych działań potrzebnych wspólnocie, i nasze plany oraz marzenia dzięki Tobie będą z powodzeniem realizowane. Może relacje z osobami z niepełnosprawnością okażą się dla Ciebie na tyle istotne, że zechcesz zostać przyjacielem, który w sposób jedyny i wyjątkowy dla siebie będzie tym relacjom oddany.
Sprawdź proszę na naszej stronie, jaki rodzaj zaangażowania we wspólnocie jest najbardziej dla Ciebie odpowiedni. Może się w czymś szczególnym odnajdziesz? Nie zostawaj sam ze swoją refleksją i pytaniami.
Serdecznie zapraszam,
Ania Bęczkowska (Jaroszewska)