Pochodzimy z wielu środowisk, mamy różne doświadczenia życiowe i pasje. Łączy nas tworzenie społeczności pełnej akceptacji, wrażliwej na świat i dbającej o relacje.
Razem, tworzymy L’Arche.
Anna
Dyrektor Wspólnoty
Pełnię funkcję Dyrektora od 2019 roku. Gdy rozpoczęła się budowa Domu Fundacji w Gdyni i otrzymałam zaproszenie do projektu, byłam już zaangażowana w tworzenie społeczności L’Arche. Pełniłam rolę Asystenta w Domu Fundacji we Wrocławiu, a moje pierwsze doświadczenie działalności na rzecz L’Arche pochodzi z Kenii. Przyjęłam to zaproszenie do współpracy z przyjemnością – to ogromny przywilej i odpowiedzialność.
Odpowiadam za to, by Dom i nasza społeczność nieustannie się rozwijały. Staram się wykonywać swoje zadania jak najlepiej i po drodze nie zgubić niczego istotnego, a w tym siebie!
Z wykształcenia jestem fizjoterapeutą i logopedą. Swoje zawodowe umiejętności intensywnie rozwijałam w trakcie projektu misyjnego w Etiopii, po zakończeniu studiów. Od 2010 roku, czyli od momentu, gdy rozpoczęłam współpracę z L’Arche, moje kompetencje i umiejętności rozwijają się w kierunku zarządzania i profesjonalnego wspierania osób z NI.
Sposób na relaks: podróże, warsztaty rozwojowe, jazda na rowerze, bieganie, beztroskie nic nierobienie.
L’Arche Gdynia to społeczność i miejsce, które tworzymy – osoby bez NI razem z osobami z NI. Można być częścią tego miejsca w różny sposób – poprzez zatrudnienie, wybrany przez siebie wolontariat, wsparcie na poziomie relacji czy funduszy.
Tworzymy i prowadzimy wspólnie Dom. A najmocniejszym doświadczeniem tego miejsca są relacje z osobami z NI, które potrafią zmienić nasze życie i postrzeganie świata.
L’Arche to zaproszenie do rozwoju. Zapraszam!
Jakub
Domownik
Kuba, to najbardziej bezpośredni mieszkaniec tego domu. Po kilku minutach znajomości bez krępacji poprosi Cię o głaska. Jest bardzo wylewny, czuły i lubi okazywać tę sympatię słowami „kocham Cię”. Jest świetny w rozwiązywaniu krzyżówek, interesuje się pogodą i codziennie ogląda wiadomości. To dzięki niemu docierają do nas informacje o tym, co się dzieje na świecie. Ma bardzo bogaty zasób słów i często zaskakuje nas znajomością różnych neologizmów. Ze wszystkich jednak zajęć najbardziej lubi odkurzać (!). Serio.
Sara
Domowniczka
Sara, czyli „ta która się śmieje” to niezwykle urocza osoba, której znakiem szczególnym jest wdzięczność. Najczęściej używane słowo, to z pewnością „dziękuję”. Uwielbia śpiewać i ma dobrą pamięć do tekstów piosenek. Wiele rzeczy próbuje w życiu pierwszy raz, więc bardzo nas to inspiruje do tego, aby patrzeć na świat z zachwytem, tak jak ona. Ma poczucie humoru, wyczuwa niuanse i zaskakuje nas trafnymi spostrzeżeniami na temat nas samych lub otaczającej rzeczywistości.
Oliwia
Domowniczka
Oliwia kocha muzykę ponad życie i marzy o karierze piosenkarki. Posiada talent aktorski i z powodzeniem go rozwija w Teatrze Biuro Rzeczy Osobistych (BRO). Ekspresyjnie okazuje radość i śmieje się do rozpuku. Potrafi wspierać innych i doceniać. Ma predyspozycje do bycia liderem grupy. Lubi konkursy oraz quizy, a także jazdę samochodem z muzyką w tle. Wtedy całkowicie oddaje się rytmom i jest w swoim świecie. Jeśli tylko znajdzie się w miejscu, gdzie odbywa się karaoke, mikrofon i scena należą tylko do niej!
Magda
Domowniczka
Madzia, to bardzo konkretna kobieta. Dokładnie wie czego chce, a co jej się nie podoba i śmiało to wyraża. Jej ulubionym zajęciem jest gotowanie oraz pomoc w kuchni. Jest bardzo towarzyska, lubi imprezy, zawsze chętna do tworzenia list przebojów DJ Magdalenki. Kocha zwierzęta i bardzo często nawet o nich śni. Świetnie moduluje głosem, donośnie śpiewa oraz się śmieje.
Patryk
Domownik
Patryk, to prawdziwy dżentelmen, a jednocześnie kowboj. Lubi muzykę country, bluesa i to właśnie on przyniósł do L’Arche piosenkę o Czarnym Marcinie. Świetnie wyczuwa rytm i lubi grać na różnych instrumentach, zwłaszcza na bębnach. Jest bardzo uważny na potrzeby innych. Przy stole to on pierwszy zauważy, że czegoś Ci brakuje. Jeszcze nie zdążysz poprosić, a Patryk już to dzierży w dłoni, aby Ci podać.
Marzena
Domowniczka
Mery od ponad 20-stu lat zawodowo gra w Teatrze Biuro Rzeczy Osobistych (BRO). Potrafi świetnie operować ciałem w ruchu, wchodzi w rolę całą sobą. Ma już na swoim koncie nagrodę za najlepszą rolę kobiecą w filmie „Amatorzy” na festiwalu w Szanghaju. Ma naturę filozofa, lubi rozmowy o życiu i o miłości. Jest również molem książkowym.
Łukasz
Domownik
Łukasz jest niezwykle miłym, koleżeńskim i kulturalnym mężczyzną. Najlepszy przyjaciel Magdy. Artysta z rozmachem, jednak najbardziej cechuje go żywiołowość, którą objawia np w grze w piłkę nożną (raz nawet zagrał emocjonujący mecz z naszymi gośćmi z Ukrainy, nie miał co prawda koszulki z narodowymi barwami, ale zadbał by przynajmniej skarpetki były biało-czerwone!). Zawsze jest chętny do pomocy, współpracy, brania udziału w grach i zabawach.
Małgorzata
Odpowiedzialna za Dom, Asystentka Osoby z Niepełnosprawnością
Spinam w całość Dom Fundacji L’Arche w Gdyni w roli Odpowiedzialnej za Dom (OD) – grafiki, plany dnia, odwiedziny gości, plany Asystentów i Domowników. To duże przedsięwzięcie, a ostatnio dorobiłam się określenia „pani Spineczka”. Najważniejszą rolą w domu jest jednak asystowanie Domownikom.
Z wykształcenia jestem pracownikiem socjalnym, zdobywałam doświadczenie (też to życiowe) podczas pracy w handlu. Od 2017 roku zajmowałam się opieką nad seniorami i osobami chorymi.
W 2021 roku zaangażowałam się w działania z L’Arche Gdynia – przywiodło mnie tu ogłoszenie o pracę, ale przekonały 3 czynniki: szacunek, prawda i relacje. Bycie wśród ludzi i dla ludzi to jest to, co nadaje mi sens.
OD na drugim etacie, czyli prywatnie – mama Dawida i Hani.
Prawdziwa frajda to: łowienie ryb, grzybobranie, pielęgnowanie ogródka i zbieranie plonów.
Największa korzyść z „bycia” częścią społeczności L’Arche?
Płynące z tego miejsca doświadczenie życiowe, czysta szczerość i energia.
To miejsce, w którym relacje są na pierwszym miejscu, a wszyscy traktowani są partnersko, na równi, niezależnie od roli, umiejętności czy ograniczeń. W L’Arche wszystko robimy wspólnie, a charakterystyczne jest to, że często dostajemy więcej energii niż sami dajemy.
Odkąd jestem zaangażowana w działania L’Arche Gdynia, moje życie zmieniło się na lepsze (i to bardzo)!
Robert
Asystent Osoby z Niepełnosprawnością, Asystent Medyczny
Moja droga w L’Arche zaczęła się w 1999 roku w Brukseli, gdzie zaczynaniem jako wolontariusz. Następnie była Irlandia, Uganda, a ostatnie 4 lata spędziłem w Indiach jako Asystent w ramach Międzynarodowej Misji L’Arche. Pełniłem w L’Arche różne funkcje, między innymi, byłem odpowiedzialnym za dom, koordynatorem asystentów oraz dyrektorem wspólnoty. Przez ponad 5 lat pracowałem w Biurze Komunikacji międzynarodowych struktur L’Arche jako odpowiedzialny za komunikację wewnętrzną w Federacji.
Od stycznia 2023 jestem asystentem we wspólnocie w Gdyni i pełnię funkcję asystenta medycznego.
Z wykształcenia jestem nauczycielem religii, a obecnie studiuję Terapię zajęciowa z rehabilitacją oraz Fotografię. Specjalizuję się w fototerapii, czyli wykorzystywaniu zdjęć jako techniki terapeutycznej.
Z życia czerpię przyjemność przez: podróże i poznawanie nowych ludzi, fotografię, kino i kuchnię indyjską.
Czego nauczyłem się L’Arche?
Tego, że profesjonalizm nie wyklucza przyjacielskich relacji z osobami z niepełnosprawnością i że możemy współpracować z nimi nie tylko jako wychowawcy, ale przede wszystkim jako partnerzy.
Edyta
Asystentka Osoby z Niepełnosprawnością
Działam w L’Arche od 2020 roku – odbyłam staż w Domu Fundacji w Śledziejowicach, a później rozpoczęłam współpracę z L’Arche Gdynia.
Odpowiadam za IPD (Indywidualny Plan Działania) dla każdego z Domowników. Są to spisane plany i działania dążące do realizacji marzeń, wzmocnienia, polepszenia jakości życia i rozwoju Domownika. Wspólnie, Domownicy i Asystenci, obmyślamy co powinno znaleźć się w IPD i realizujemy ten plany, kroczek po kroczku.
Na co dzień, realizuję z Domownikami i Asystentami wiele aktywności rozwojowych – artystycznych, plastycznych, kulinarnych, tanecznych, sportowych i muzycznych.
Obecnie uczę się na kierunku Terapeuta zajęciowy, wcześniej prowadziłam sklep z biżuterią, jeszcze wcześniej przez kilkanaście lat pracowałam jako operator kamery dla różnych telewizji.
Bez końca mogę mówić o: spacerach po plaży, muzyce ilustracyjnej i transowej, trójmiejskich wydarzeniach kulturalnych.
Katarzyna
Specjalista ds. Administracji
W domu L’Arche jestem odpowiedzialna za sprawy administracyjne i te związane z cyferkami i zasobami ludzkimi. Czyli od kontaktów z serwisantami po kontakty z księgowymi. Do Fundacji przyprowadziła mnie prozaiczna potrzeba pracy, ale przekonali mnie ludzie. Wsparcie i możliwość które otrzymuję, a także relacje ze społecznością.
Z wykształcenia jestem kosmetologiem, obecnie kształcę się w kierunku Kadry i Płace.
Prywatnie – mama rezolutnego 6-latka i główna zarządzająca w domowym mini ZOO.
Moje drobne przyjemności: psy i koty, kuchnia tajska, żelki, uroki wsi.
Największa korzyść z „bycia” w społeczności L’Arche?
Spojrzenie na świat z zupełnie innej perspektywy. Normalizacja różnych niepełnosprawności. Nasi domownicy uczą też spontaniczności, szczerości, otwartości – takich cech, jakie mamy w pierwszych latach życia, a później gdzieś z biegiem lat zanikają.
Mariola
Pracownik administracyjny
Z Fundacją jestem związana od 2021 roku, odpowiadam za pomoc Domownikom i Asystentom w utrzymaniu porządku w Domu. To jest przedsięwzięcie, ale rąk do pracy nie brakuje.
#pełneżycie to dla mnie życie w zdrowiu i dobrym samopoczuciu.
Małe radości to: spacery, jedzenie na mieście, czas z rodziną.
© 2022-24 L’Arche Polska, foto: Tomasz Prokop, Michał Nowak, Grzegorz Kotlarz, Gaba Kucz, Anna Standerska, Marzena Matkowska, członkowie i przyjaciele L’Arche
Nasza strona używa plików cookies (tzw. ciasteczek) w celu zapewnienia Użytkownikom odpowiedniej funkcjonalności. Mechanizm cookies nie jest wykorzystywany do pozyskiwania jakichkolwiek informacji o użytkownikach serwisu, ani śledzenia ich nawigacji. Pliki cookies nie przechowują żadnych danych osobowych, ani innych informacji pozwalających na identyfikację Użytkowników. Niektóre elementy naszej strony łączą się z zewnętrznymi serwisami (np. YouTube lub Google Maps), które podobnie wykorzystują pliki cookies do własnych celów. Każdy użytkownik może usunąć „ciasteczka” lub całkowicie zablokować możliwość korzystania z nich w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji zawiera nasza Polityka prywatności.