Celem proponowanych przez naszą Fundację spotkań w ramach projektu „Aktywni Obywatele” jest budowanie właściwych relacji z dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Bywa, że dla rodziców i opiekunów to trudny temat. Troska o niepełnosprawne dziecko, niepokój dotyczący jego przyszłości, przekonanie, że „nikt nie zajmie się nim tak dobrze jak ja” sprawiają, że rodzice/opiekunowie biorą cały ciężar obowiązków na siebie, nie dostrzegając przy tym potrzeby autonomii czy samodzielności swoich dzieci, a także ich realnych możliwości. Z miłości i poświęcenia dla dzieci szczególnej troski często odsuwają swoje potrzeby na dalszy plan. Naszym celem jest wspieranie ich w tych codziennych trudnościach.
Dlatego wspólnie z Instytutem Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego przeprowadziliśmy cykl spotkań, które prowadziła psycholog doktor Agnieszka Franczyk. Podczas warsztatów poruszane były m.in. kwestie gotowości rodziców/opiekunów na usamodzielnienie się ich dzieci/podopiecznych; poruszano także kwestie właściwego odczytywania emocji i potrzeb, zarówno rodziców, jak i dorosłych OzNI, a także potrzeb rodziców/opiekunów OzNI w zakresie sprawowania nad nimi opieki i pomocy systemowej dla opiekunów takich osób.
Były to trudne i ważne spotkania. Rozmowy dotyczyły m.in. przyszłości dorosłych dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Uczestniczący w warsztatach rodzice zastanawiali się, w jakim miejscu ich dzieci mogłyby znaleźć opiekę, kiedy ich już zabraknie lub nie będą mieli siły, albo też, kiedy ich dziecko będzie chciało zamieszkać samodzielnie. Rodzice dzielili się swoimi nadziejami i obawami dotyczącymi tych możliwości w Opolu. Aby urealnić swoje marzenia, określali poziom samodzielności swoich dzieci.
Podczas warsztatów rodzice/opiekunowie OzNI poznawali także asertywne sposoby zastępowania agresji oraz poznawali zasady efektywnej komunikacji. Przyswojenie sobie zasad takiej komunikacji jest niezwykle ważne, szczególnie w codziennych relacjach OzNI i ich rodziców. Uczestnicy warsztatów przyglądali się przykładowym sytuacjom konfliktowym i wspólnie zastanawiali się, jak wybrać najkorzystniejsze rozwiązania. Prowadząca spotkanie dr Agnieszka Franczyk zwróciła też uwagę na potrzebę i umiejętność proszenia o wsparcie i pomoc, tak niezbędną w codziennej opiece nad OzNI. Uczestnicy warsztatów chętnie dzielili się swoimi, trudnymi często, doświadczeniami, z których wynika jedno – konkretna pomoc i wsparcie drugiej osoby jest bezcenne.
Wiele czasu podczas realizacji projektu „Architekci zmiany. Działania na rzecz włączania społecznego osób z niepełnosprawnością intelektualną” poświęciliśmy kwestii samodzielności. Uczestnicy warsztatów dowiadywali się o konieczności budowania tej samodzielności i „trenowania” jej podczas codziennych zajęć i obowiązków. Poruszane kwestie związane z samodzielnością dorosłych dzieci z niepełnosprawnością intelektualną wymagają wzajemnego zaufania i poczucia bezpieczeństwa podczas warsztatów. Nasze „opolskie mamy i inni opiekunowie” wykazali się dużą otwartością i – jak podkreślali – dobrze czują się w swoim towarzystwie, a czas spędzony na warsztatach daje im nie tylko doświadczenie i informacje, ale także pozwala odetchnąć od codziennych obowiązków.
Nie zabrakło także spotkań na temat bezpiecznego działania w internecie i social mediach. Tu z kolei w świat mediów społecznościowych wprowadzał uczestniczki zajęć Marcin Skomudek. Panie i panowie nie tylko mogli założyć konto na Facebooku, ale także dowiedzieli się, jak korzystać z mediów społecznościowych, by nie narażać siebie na niebezpieczeństwo.