“Pamiętajcie o ogrodach… Przecież stamtąd przyszliście, W żar epoki użyczą wam chłodu Tylko drzewa, tylko liście, Pamiętajcie o ogrodach…”
Tym poetyckim, nieprzemijającym przesłaniem piosenki Jonasza Kofty “Pamiętajcie o ogrodach” rozpoczęliśmy nasze sobotnie warsztaty ekologiczne:) mało brakowało, a rozśpiewalibyśmy się, zatracając się w marzeniu o własnym domu i śpiewach przy ognisku.
Ale zanim to nastąpi dowiedzieliśmy się, że każdy z nas ma wpływ na jakość powietrza, jakim oddycha. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną nie są tu wyjątkiem. Mogą decydować o swoich ekologicznych wyborach, pod warunkiem, że wiedzą, co jest korzystne dla środowiska, a co mu szkodzi. Nasi przyjaciele ze Wspólnoty L’Arche Opole już wiedzą, bo za nami kolejny z cyklu warsztatów ekologicznych. Prowadząca warsztaty przy wsparciu Anny Kupińskiej, nauczycielki Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu oraz Anny Romaniewskiej, eksperta ds. monitoringu jakości powietrza z Opolskiego Centrum Zarządzania Projektami w przystępny i ciekawy sposób wyjaśniały uczestnikom warsztatów, w jaki sposób korzystać z aplikacji dotyczącej jakości powietrza w Opolu, do czego służą oczyszczacze powietrza oraz jak możemy dbać o jego czystość. Wiemy już, że od nas zależy, czy np. skorzystamy z roweru czy z samochodu, upewniliśmy się, że zawsze w uprzejmy sposób mamy prawo zwrócić uwagę, gdy widzimy, że ktoś zanieczyszcza powietrze, czy kiedy najlepiej wietrzyć nasze mieszkania albo wybrać się na spacer. Wszak wiedza to podstawa, nie zawahamy się jej użyć dla dobra nas wszystkich 🙂
W tym czasie “nasze mamy” sprawujące na co dzień opiekę nad osobami z niepełnosprawnością intelektualną uczestniczyły w spotkaniu z naukowcami z Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego, który jest partnerem projektu “Architekci zmiany”. Najważniejsze pytanie sobotniego spotkania brzmiało: Jakie są potrzeby rodziców/opiekunów OzNI w zakresie sprawowania nad nimi opieki i pomocy systemowej dla opiekunów takich osób?
Rozmowy dotyczyły m.in. przyszłości dorosłych dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Uczestniczący w warsztatach rodzice zastanawiali się, w jakim miejscu ich dzieci mogłyby znaleźć opiekę, kiedy ich już zabraknie lub nie będą mieli siły, albo też, kiedy ich dziecko będzie chciało zamieszkać samodzielnie. Rodzice dzielili się swoimi nadziejami i obawami dotyczącymi tych możliwości w Opolu. Aby urealnić swoje marzenia określali poziom samodzielności swoich dzieci. Na koniec odbyła się wizualizacja marzeń dotyczących przyszłości, czyli “budowa Domu L’Arche w Opolu”. To jeden z pierwszych kroków, kolejne przed nami…
11 czerwca 2022 r.