12 marca odbyły się warsztaty Folk Dom, na które zaprosiliśmy osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Uczestnicy spotkania szlifowali swoje artystyczne talenty pod czujnym okiem opolskiej twórczyni ludowej Ireny Zawadzkiej. Głównym motywem spotkania był opolski wzór ludowy. Poznaliśmy jego tradycyjną wersję – od pierwotnie prostych ozdób na wielkanocnych jajkach – po rozbudowany w motywy kwiatowe wzór, który zdobi obecnie opolską porcelanę i kroszonki.
A co najważniejsze, podczas warsztatów stał się on inspiracją dla uczestników do tworzenia i malowania własnych koncepcji tego wzoru 🙂 Jak się bowiem okazało, nasi artyści – indywidualiści często mają swoje ulubione kolory i techniki i to właśnie je wykorzystywali w swoich artystycznych wizjach, nie bacząc na tradycję:).
Artystyczne działania w salach Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu przebiegały w atmosferze zabawy i współpracy. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogły liczyć na życzliwą pomoc wolontariuszy z Drużyny Harcerskiej Knieja oraz z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Opolu. Jak podkreślali młodzi ludzie, takie spotkanie to dla nich okazja, by poznać bliżej świat osób niepełnosprawnych, ich marzenia, talenty i zrozumieć ich reakcje.
Obopólna wdzięczność została na koniec wyrażona śpiewem, zrobiło się naprawdę biwakowo-biesiadnie:)
Podczas gdy osoby z niepełnosprawnością intelektualną realizowały się artystycznie, ich rodzice uczestniczyli w równoległych warsztatach dotyczących bezpiecznego działania w internecie i social mediach. Tu z kolei w świat mediów społecznościowych wprowadzał uczestniczki zajęć Marcin Skomudek. Panie nie tylko mogły sobie założyć konto na Facebooku, ale także dowiedziały się, jak korzystać z mediów społecznościowych, by nie narażać siebie na niebezpieczeństwo.