Przez sztukę poznawali świat i potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
Uczniowie klas 1-3 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Opolu-Malinie w poniedziałek 9 maja obejrzeli spektakl przygotowany przez wrocławską wspólnotę L’Arche. Wolontariuszka Marzena Jażdżyk, prowadząca Teatr Lalek z Niepełnosprawnością, oraz Katarzyna Przyślewicz, przyjechały do opolskich szkół ze spektaklem lakowym. Bohaterowie przedstawienia – Sonia, która jest niewidoma i Kostek, który ma Zespół Downa, przybliżali uczniom świat osób niepełnosprawnych.
Dzieci ciekawiło wszytko: jak osoba niewidoma radzi sobie z poruszaniem się, przechodzeniem przez ulicę, jak się ubiera, w jaki sposób się uczy czy też jak znajduje jedzenie w lodówce? Uczniowie dowiedzieli się także, dlaczego Kostek wiele rzeczy robi wolniej niż jego rówieśnicy oraz usłyszały o dodatkowym chromosomie, który odpowiada za Zespół Downa.
Z doświadczenia prowadzących Teatr Lalek z Niepełnosprawnością i pedagogów wynika, że zapoznawanie najmłodszych ze sposobem funkcjonowania oraz potrzebami niepełnosprawnych rówieśników przez sztukę jest ciekawą formą, adekwatną do wieku dzieci.
I o to właśnie chodzi, aby dzieci nie bały się inności, potrafiły ją zaakceptować, a przede wszystkim chciały pomóc swoim kolegom z niepełnosprawnościami i wiedziały, jak to zrobić. Jak uczy przysłowie „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. 😊
Sonia i Kostek odwiedzili uczniów nie tylko w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Opolu-Malinie, ale też w drugiej szkole stowarzyszeniowej w Raszowej.